Ήττα-«μαχαιριά»!

Ο Καλάθης βρήκε τον εξαιρετικό του εαυτό, αλλά ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να κυνηγάει διψήφιες διαφορές απέναντι στην Αρμάνι και το προκλητικό... μη σφύριγμα των διαιτητών στο φινάλε του στέρησε κάθε ελπίδα για την νίκη (83-86)! Βοήθησαν Παππάς, Γκιστ, Λοτζέσκι.

Ο Αντετοκούνμπο ξεκίνησε το παιχνίδι με καλάθι και τάπα, ενώ ο Καλάθης με συνεχόμενους πόντους έφερε το σκορ στο 15-10. Ο Παππάς ανέβασε την διαφορά ακόμα περισσότερο, με τον Νικ Καλάθη να διατηρεί τους «πράσινους» μπροστά με πόντους και ασίστ.

Οι «πράσινοι» χρειάστηκαν 5μιση λεπτά μέχρι να σκοράρουν για πρώτη φορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετά την επιστροφή του Καλάθη στο παρκέ. Η Αρμάνι έφτασε μέχρι και το +11, αλλά ο Καλάθης και το ξέσπασμα του Παππά στο φινάλε μείωσαν στους 4. Ένα τρίποντο του Νέντοβιτς στην εκπνοή του ημιχρόνου όμως έστειλε τους Ιταλούς στα αποδυτήρια με το +7.

Οι Ιταλοί έφτασαν την διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους (46-61), με τον Παναθηναϊκό να βλέπει μάλιστα τον Λάνγκφορντ να αποχωρεί τραυματίας. Παρ'όλα αυτά, με ένα μικρό σερί προς το τέλος της περιόδου, με δημιουργό τον Καλάθη και εκτελεστές του Λοτζέσκι, Γκιστ, Παππά αλλά και τον ίδιο τον Νικ, οι «πράσινοι» πλησίασαν στους 8.

Με τα περιθώρια να έχουν στενέψει, ο Παναθηναϊκός βρήκε πόντους με Καλάθη, Γκιστ, Μήτογλου, Λοτζέσκι και Παππά και μείωσε στους 3 πόντους (72-75). Ο Τόμας διατήρησε την διαφορά εκεί, όμως οι Ιταλοί κατάφεραν να φτάσουν στο +10 (74-84), στην τελική ευθεία του ματς. Στα τελευταία 2μιση λεπτά το τριφύλλι προσπάθησε, μείωσε στον πόντο στα 6.6" αλλά οι διαιτητές δεν είδαν το καθαρό φάουλ του Καλάθη στον Τζέιμς, η Αρμάνι πήγε στις βολές στα 0.6" και το τριφύλλι δεν είχε χρόνο για το τρίποντο της ισοφάρισης.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-47, 56-64, 83-86

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Τόμας 11 (1), Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης, Λάσμε 6, Παππάς 13 (1), Γκιστ 12, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 24 (1), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 2