Έσωσε τα προσ«Χ»ήματα

Η Ιεράπετρα στάθηκε άκρως ανταγωνιστική στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο έχασε... μυθικές ευκαιρίες, αλλά με γκολ του Καμπετσή στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα πήρε την ισοπαλία (2-2). Ο Χατζηθεοδωρίδης το 1-0.

Οι πολλές αλλαγές του Γιώργου Δώνη και το γεγονός ότι οι 11 του Παναθηναϊκού δεν είχαν παίξει ξανά μαζί, επηρέασαν την εικόνα των «πράσινων». Το τριφύλλι βέβαια πήρε τον έλεγχο στο ξεκίνημα του αγώνα, απειλώντας μόλις στο 2ο λεπτό με συρτό σουτ του Στάικου που μπλόκαρε ο Παναγιώτου. Το σουτ του Χατζηθεοδωρίδη στο 16' κόντραρε κι έφυγε κόρνερ, ενώ η σέντρα σουτ του Οικονόμου στην συνέχεια δεν απείλησε. Η Ιεράπετρα είχε την πρώτη της ευκαιρία στο 19', με απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου από πολύ μακριά, με τον Κότσαρη να μην αιφνιδιάζεται και να μπλοκάρει.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε τελικά να ανοίξει το σκορ στο 20' με ωραίο σουτ του Χατζηθεοδωρίδη, με το δεξί μάλιστα πόδι. Ο νεαρός παίκτης πήγε να βγάλει κι ασίστ 2 λεπτά μετά με εκπληκτική κάθετη στον Καμπετσή, που πλάσαρε άουτ στο τετ-α-τετ. Από εκείνο το σημείο και μετά η Ιεράπετρα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, πίεσε τον Παναθηναϊκό και αφού προειδοποίησε με τον Μούτσα έφτασε στην ισοφάριση στο 25', με προβολή του Χίσι από σέντρα του Μηνά.

Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου και έχασαν νέα ευκαιρία στο 31', με τον Παναθηναϊκό στην εξέλιξη της φάσης να βγαίνει μπροστά με εκπληκτική ενέργεια του Χατζηθεοδωρίδη που βρήκε τον Καμπετσή, ο οποίος έχασε το κοντρόλ, αν και είχε ήδη υποδειχθεί λανθασμένα σε θέση οφσάιντ. Το αδύναμο σουτ του Εμμανουηλίδη στο 37' δεν ανησύχησε τον Παναγιώτου, ενώ στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο πρώην «πράσινος», Αναστασόπουλος, έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά, σε φάση όπου πάντως υπάρχει πεντακάθαρο οφσάιντ στον Μαρτσάκη που κινείται προς την μπάλα.

Η είσοδος του Μπουζούκη αντί του Θεοχάρη, με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ανέβασε πολύ τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν, με τον Κουντουριώτη να απειλεί στο 49' και το 51'. Ένα λεπτό μετά, ο Καμπετσής βγήκε σε τετ-α-τετ αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 61' μετά από ωραία ενέργεια που επιχείρησε, το σουτ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Λίγο πριν το 70' ο Δώνης πέρασε στο ματς τον Πούγγουρα αντί του Κουντουριώτη, αλλάζοντας τον σχηματισμό και παίζοντας πια με δύο παίκτες στην κορυφή, τους Καμπετσή και Εμμανουηλίδη. Ο δεύτερος απείλησε με σουτ στο 71' που μπλόκαρε ο Παναγιώτου, ενώ στο 73' ο επόπτης τον υπέδειξε σωστά σε θέση οφσάιντ, με τον νεαρό επιθετικό να σημαδεύει πάντως το δοκάρι.

Ο τερματοφύλακας της Ιεράπετρας μπλόκαρε και το σουτ του Μπουζούκη στο 76', ενώ για το τελευταίο δεκάλεπτο ο Δώνης έβαλε στο παιχνίδι και τον Σιφναίο, αντί του Αποστολάκη. Οι φιλοξενούμενοι πάντως έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 81', με τον Κότσαρη να αποκρούει το μοναδικό τετ-α-τετ του Αναστασόπουλου. Στο 85' ο Παναγιώτου είπε «όχι» στον Πούγγουρα από κοντά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο ίδιος παίκτης πήρε την... μπουκιά από το στόμα του Σιφναίου που ήταν έτοιμος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το ματς στο φινάλε έγινε... ροντέο, με τον Κότσαρη να βγαίνει πολύ μακριά από την περιοχή του και να κόβει παίκτη της Ιεράπετρας που θα έβγαινε τετ-α-τετ. Ο «πράσινος» τερματοφύλακας μάλιστα τραυματίστηκε, όμως συνέχισε κανονικά στο παιχνίδι. Στο 89' ο Εμμανουηλίδης έχασε τεράστια ευκαιρία, σημαδεύοντας άουτ με το κεφάλι από την μικρή περιοχή, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Οικονόμου.

Τελικά, την τελευταία φάση του αγώνα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Μπουζούκης έβγαλε εκπληκτική μπαλιά στον Εμμανουηλίδη, αυτός γύρισε και ο Καμπετσής στην κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Κότσαρης, Θεοχάρης (46' Μπουζούκης), Παντελάκης, Οικονόμου, Αποστολάκης (79' Σιφναίος), Χατζηθεοδωρίδης, Τζανδάρης, Στάικος, Κουντουριώτης (69' Πούγγουρας), Εμμανουηλίδης, Καμπετσής