«Εκτέλεσε» την... αρκούδα!

Με τον εντυπωσιακό Καλάθη να κάνει double-double (14π. - 10ασ.) και τους Παπαπέτρου και Λάσμε να κάνουν μεγάλο ματς, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και νίκησε εύκολα με 96-84 την ΤΣΣΚΑ, στο ντεμπούτο του Ρικ Πιτίνο!

Ο Πιτίνο παρέταξε στην αρχική πεντάδα τους Λοτζέσκι και Λάσμε, οι οποίοι ξεκίνησαν το ματς εντυπωσιακά, με τον Αμερικανό να σκοράρει 7 πόντους και τον Γκαμπονέζο 4. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 10-5 και 13-11, όμως η ΤΣΣΚΑ βρήκε τον τρόπο να ανατρέψει την κατάσταση. Οι πόντοι του Γκιστ και του Μήτογλου κράτησαν επιθετικά το τριφύλλι, το οποίο έκλεισε την περίοδο στο -7.

Εντυπωσιακή ήταν η εικόνα της ομάδας στην δεύτερη περίοδο. Το τριφύλλι  έπαιξε καταπληκτικές άμυνες και βρήκε σκορ από πολλούς παίκτες. Ο Παπαπέτρου πέτυχε δύο τρίποντα και ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, Καλάθης και Αντετοκούνμπο σκόραραν από τα 6.75μ., Λεκαβίτσιους και Γκιστ αποτελούσαν μόνιμες απειλές, ενώ το τρίποντο του Τόμας στην εκπνοή επίθεσης ήταν το... αποκορύφωμα! Επιμέρους σκορ 36-18 και ημίχρονο στο +11 για τους «πράσινους», μέσα σε κλίμα αποθέωσης!

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί με άνεση την υπέρ του διαφορά. Οι Ρώσοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να πλησιάσουν, με τον Παπαπέτρου να οδηγεί την «πράσινη» επίθεση και τους Καλάθη και Μήτογλου να συμβάλλουν με εύστοχα τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψουν, μείωσαν στο καλάθι στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά από εκεί και πέρα το τριφύλλι κυριάρχησε κατά κράτος. Ο εκπληκτικός Καλάθης σκόραρε και δημιουργούσε με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο, ο Λάσμε αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου κάτω από το καλάθι και οι «πράσινοι» έφτασαν εύκολα στο τελικό 96-84.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 55-44, 72-62, 96-84

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 6 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 13, Παπαπέτρου 17 (2), Παππάς 2, Γκιστ 11, Λεκαβίτσιους 11 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14 (3), Αντετοκούνμπο 6 (1), Μήτογλου 9 (1)