Απότομη προσγείωση

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλός και άτυχος στο πρώτο ημίχρονο αλλά τραγικός στο δεύτερο, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα με 3-1 από τον ΟΦΗ. Ο Κάτσε το γκολ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για το τριφύλλι, αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο ΟΦΗ έκανε το 1-0 με σουτ του Δεληγιαννίδη, έπειτα από κακή απομάκρυνση της «πράσινης» άμυνας. Το γκολ αυτό ωστόσο δεν επηρέασε την ομάδα, η οποία έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο και έχασε πολλές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Η κεφαλιά του Μακέντα στο 11' κατέληξε στην αγκαλιά του Στρέζου, ο Χατζηγιοβάνης στο 13' δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά το σουτ του Μπουζούκη, ενώ ο Δώνης στο 16' σημάδεψε το δοκάρι από πλεονεκτική θέση.

Στο 24' ο Μπουζούκης δεν πρόλαβε την σέντρα του Ινσούα, ενώ το σουτ του Κάτσε στο 33' πέρασε άουτ. Η υπεροχή του τριφυλλιού ωστόσο απέδωσε καρπούς, με τον Αλβανό χαφ να ισοφαρίζει στο 36' με κεφαλιά, έπειτα από όμορφη σέντρα του Ινσούα. Ωστόσο, οι Κρητικοί «απάντησαν» άμεσα και με σουτ του Πλατέλλα και κακή αντίδραση του Διούδη έκαναν το 2-1 στο 40' και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Το τριφύλλι δεν κατάφερε να απειλήσει στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και, όπως και στο πρώτο, ο ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της «πράσινης» άμυνας κι έφτασε στο 3-1 με τον Κοροβέση, με το τριφύλλι πάντως να διαμαρτύρεται για οφσάιντ του Πλατέλλα. Ο Δώνης πέρασε αμέσως στο παιχνίδι Καμπετσή και Χατζηθεοδωρίδη, όμως η ομάδα αδυνατούσε να φτιάξει κλασικές ευκαιρίες.

Το απ'ευθείας φάουλ του Κάτσε στο 71' πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο Στρέζος μπλόκαρε την προβολή του Κουρμπέλη 5 λεπτά αργότερα. Στο 83' ο Γιώργος Δώνης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, αντικαθιστώντας τον Μαυρομμάτη με τον Πασχάλη Στάικο. Ούτε αυτή η αλλαγή ωστόσο άλλαξε κάτι, με το 3-1 να διατηρείται μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (83' Στάικος), Ινσούα (62' Χατζηθεοδωρίδης), Κουρμπέλης, Κάτσε, Χ. Δώνης (62' Καμπετσής), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα