Χωρίς άμυνα δεν πας πουθενά!

Ο Παναθηναϊκος θυμήθηκε να παίξει άμυνα στο τελευταίο 5λεπτο, όταν ήδη πολύ αργά, κι έτσι τα ΜΑΓΙΚΑ του Λάνγκφορντ (33π.) και η μεγάλη εμφάνιση των Παππά και Βουγιούκα δεν ήταν αρκετά για να του δώσουν κάτι στην Βιτόρια (86-77).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε «ζεστός» επιθετικά, με τον Λάνγκφορντ να βρίσκει λύσεις και τους Καλάθη (καλάθι) και Τόμας (τρίποντο) να του συμπαραστέκονται. Ωστόσο, ο Σενγκέλια έκανε... πάρτι στο «πράσινο» καλάθι, με αποτέλεσμα η Μπασκόνια να προηγηθεί με 12-4 και 18-10. Ο Παππάς μείωσε, αλλά η λήξη της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +8.

Οι επιθετικές λύσεις ήρθαν απ'τους Παππά και Βουγιούκα, οι οποία άλλαξαν ολοκληρωτικά την εικόνα του αγώνα. 8 πόντοι από τον Έλληνα γκαρντ (τρίποντο, γκολ-φάουλ και καλάθι), 6 από τον Έλληνα σέντερ και μια καλή άμυνα από τους 2 που οδήγησαν σε 2 βολές του Γκιστ έφεραν το σκορ στο 31-30. Ωστόσο, η Μπασκόνια ολοκλήρωσε το ημίχρονο με σερί 13-2, αφού το τριφύλλι δεν έπαιξε ποτέ άμυνα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά σε βάρος του.

Η τρίτη περίοδος ήταν η πιο παραγωγική του Παναθηναϊκού. Ο Παππάς σκόραρε με τρίποντο και βολές, ο Λάνγκφορντ συνέχισε να είναι «on-fire», ο Λάσμε πέτυχε για άλλη μια φορά τρίποντο, αλλά αμυντικά η ομάδα κατάφερε να είναι ακόμα χειρότερη! Άμυνες δεν έβγαιναν ούτε με αίτηση, τα ριμπάουντ πήγαιναν όλα στους Βάσκους και κάπως έτσι η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο, φτάνοντας τους 18 πόντους!

Ο Κιθ Λάνγκφορντ έκανε τα πάντα για να γυρίσει το παιχνίδι, σκόραρε με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο, έριξε την διαφορά στους 6 (81-75), αλλά αστόχησε στο κρίσιμο τρίποντο, με τον Τζάνινγκ να την στέλνει ξανά στους 9. Εκεί το ματς κρίθηκε οριστικά, με τους «πράσινους» να γνωρίζουν ακόμα μια εκτός έδρας ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 44-32, 73-55, 86-77

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 3 (1), Λάνγκφορντ 33 (2), Λάσμε 6 (1), Παπαπέτρου, Παππάς 16 (2), Γκιστ 2, Βουγιουκας 8, Λεκαβίτσιους 2, Λοτζέσκι 2, Καλάθης 5 (1), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου