Του άξιζε το τρίποντο!

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχασε τεράστιες ευκαιρίες με Μακέντα, Μπουζούκη και Χατζηθεοδωρίδη και τελικά έμεινε στο 0-0 με την κατώτερη ΑΕΚ!

Δυνατά μπήκε ο Παναθηναϊκός στον αγώνα προσπαθώντας να εκμεταλευτεί την έδρα του. Μόλις στο 25ο δευτερόλεπτο ο Κουλιμπαλι προωθήθηκε, έβγαλε σέντρα από δεξιά, αλλά ο Χατζηγιοβάνης δεν έκανε το καλύτερο τελείωμα. Στο 4', σε σέντρα του Ινσούα η άμυνα της ΑΕΚ δεν απομάκρυνε σωστά και ο Γιόχανσον από την γωνία της μεγάλης περιοχής έπιασε σουτ που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μπάρκα. Στο 17' ο Μπάρκας απομάκρυνε χωρίς σιγουριά την μπάλα, ο Μπουζούκης την κέρδισε 15 μέτρα έξω από την περιοχή σούταρε, αλλά το σουτ ήταν εύκολη «λεία» για τον Μπάρκα που διόρθωσε το λάθος του.

Το επόμενο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς φάσεις, όμως η επόμενη ευκαιρία ήταν η σημαντικότερη του ημιχρόνου. Στο 31ο λεπτό οι παίκτες του Παναθηναϊκού κέρδισαν την μπάλα στο χώρο του κέντρου, βγήκαν στην κόντρα με 3 παίχτες έναντι 2 της ΑΕΚ, ο Κουρμπέλης πάτησε περιοχή κι έδωσε στον Μακέντα που από το ύψος του πέναλτι δεν σημάδεψε σωστά με τον Μπάρκα να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 33' ο Κουλιμπαλί πήρε την μπάλα από το χώρο του κέντρου, έφτασε μέχρι την μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ με το αριστερό πέρασε 2 μέτρα από το αριστερό δοκάρι της ΑΕΚ. Η πρώτη τελική των φιλοξενούμενων έγινε στο 36' όταν σε σέντρα του Χουλτ, ο Πόνσε έπιασε αδύναμη κεφαλιά που δεν ανησύχησε τον Διούδη. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Παναθηναϊκός κέρδισε κόρνερ από την δεξιά πλευρά που πέρασε ανεκμετάλλευτο, στην εξέλιξη της φάσης κέρδισε νέο κόρνερ από την αριστερή πλευρά, αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε την εκτέλεση του, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ήταν η ΑΕΚ αυτή που μπήκε καλύτερα, απειλώντας για πρώτη φορά στο 47' με τον Διούδη να μπλοκάρει την μπάλα μετά το φάουλ του Μάνταλου. Ένα λεπτό μετά το σουτ του Δώνη κόντραρε, ενώ στο 58' οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με το παράλληλο γύρισμα του Μάνταλου, αφού ο Πόνσε δεν πρόλαβε να την στείλει στα δίχτυα. Στο 61' ήρθε ακόμα μια καλή στιγμή για τον «δικέφαλο», με τον Λιβάγια να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ και τον Διούδη να αποκρούει. Στο 64' το απ'ευθείας φάουλ του Μάνταλου πέρασε λίγο άουτ, με το τριφύλλι να παίρνει στην συνέχεια τα ηνία του αγώνα.

Στο 66' ο Μπουζούκης άφησε την μπάλα μέσα από τα πόδια του για να φτάσει στον Γιόχανσον, το σουτ του Σουηδού κόντραρε και ο Μπουζούκης πήρε το «ριμπάουντ» αλλά σούταρε ελάχιστα άουτ από πλεονεκτική θέση. Δύο λεπτά μετά το τριφύλλι έχασε νέα τεράστια ευκαιρία, όταν από πάσα του Μπουζούκη ο Χατζηθεοδωρίδης (που είχε μπει στο 61' στην θέση του Χατζηγιοβάνη, μαζί με τον Κάτσε στην θέση στην Χρήστου Δώνη) βρέθηκε σε θέση βολής με το καλό του πόδι, αλλά πλάσαρε πάνω στον Μπάρκα. Στο 75' ο επόπτης έκοψε με ανύπαρκτο οφσάιντ τον Μακέντα, ενώ στο 76' ο Ινσούα έκανε εξαιρετική ενέργεια αλλά κακό σουτ.

Στο 84' ο Γιώργος Δώνης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Μουνιέ να παίρνει την θέση του Γιάννη Μπουζούκη. Ένα λεπτό μετά ο Γάλλος «έσκαψε» πολύ έξυπνα την μπάλα για τον Κάτσε, αλλά το γύρισμα του Αλβανού στον επερχόμενο Μακέντα σταμάτησε στον Χουλτ που απομάκρυνε σε κόρνερ. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Μπάρκας μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Μακέντα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Κουλιμπαλί, Χ. Δώνης (61' Κάτσε), Κουρμπέλης, Μπουζούκης (84' Μουνιέ), Χατζηγιοβάνης (61' Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα