Τον «διέλυσε» στο δεύτερο!

Με τους Καλάθη-Γκιστ σε καλή μέρα και τους Λεκαβίτσιους-Αντετοκούνμπο σε... άγρια κατάσταση, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 93-80 τον Ολυμπιακό στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, με τον κόσμο να στέλνει... μήνυμα και για την Κυριακή!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με τον Καλάθη σε καταπληκτική κατάσταση και κατάφερε να προηγηθεί άμεσα με 5-2 και 8-4. Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν, όμως με σερί 7-0 με Λάσμε, Τόμας και τρίποντο του Λάνγκφορντ, το σκορ έφτασε στο 17-12. Ο Καλάθης διατήρησε την διαφορά στους 5 (19-14, 21-16), όμως οι Πειραιώτες «έτρεξαν» ένα δικό τους σερί και έκλεισαν την περίοδο μπροστά.

Με έμμεσο τρίποντο του Μήτογλου και κανονικό του Λεκαβίτσιους ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε, ενώ ο Λιθουανός συνέχισε να τον κρατάει επιθετικά (33-34). Ο Παππάς πέτυχε ένα πανέμορφο καλάθι, όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει με 9 (35-44). Ένα σερί 4-0 με βολή του Παππά και τρίποντο του Καλάθη έριξε την διαφορά για το τριφύλλι, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται τελικά με το σκορ στο 41-48.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε εξ'ολοκλήρου στο τριφύλλι, που με σερί 11-6 από Λάσμε, Τόμας και Λοτζέσκι μείωσε σε 52-54. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε... δράση ο εκπληκτικός Θανάσης Αντετοκούνμπο, που με συνεχόμενες τάπες, καρφώματα και εντυπωσιακά γκολ-φάουλ έφερε τον Παναθηναϊκό στο +10 (67-57), με τον Τόμας να συνεισφέρει με ένα τρίποντο και τον Γκιστ με ένα κάρφωμα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να συνέλθουν και κατάφεραν να «μαζέψουν» την διαφορά στους 5.

Μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο σκορ, με την διαφορά να παραμένει σταθερή στους 5 πόντους (76-71). Το εκπληκτικό κάρφωμα του Γκιστ ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ, ενώ το τρίποντο του Λεκαβίτσιους έφερε τους «πράσινους» στο +9 (81-72). Ο Λιθουανός ήταν ασταμάτητος, και με 5 ακόμη προσωπικούς πόντους έκανε το 88-76, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς. Το τριφύλλι μάλιστα βρήκε 5 ακόμη πόντους με τρίποντο του Παπαπέτρου και βολές του Γκιστ, φτάνοντας έτσι στο τελικό 93-80!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 9 (1), Λάνγκφορντ 3 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 7 (1), Παππάς 3, Γκιστ 10, Λεκαβίτσιους 17 (3), Λοτζέσκι 10, Καλάθης 14 (2), Αντετοκούνμπο 12, Μήτογλου 3