Στους «4» με άνεση

Δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 68-76 τον Προμηθέα στην καταπράσινη Πάτρα και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου. Καλάθης ο κορυφαίος!

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με σαφείς επιθετικούς προσανατολισμούς, με τις άμυνες να πηγαίνουν... περίπατο. Προμηθέας και Παναθηναϊκός έφτασαν «χέρι-χέρι» στο 16-16, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για έναν (19-18) αλλά με σερί 2-9 με πόντους από Καλάθη και Λάσμε το τριφύλλι έφτασε για πρώτη φορά στο +6, κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο στο +5.

Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως με ένα εντυπωσιακό σερί με Παππά, Βουγιούκα και Παπαπέτρου το τριφύλλι έφτασε στο +9 (32-41). Ο Προμηθέας κατάφερε να μειώσει, αλλά το τρίποντο του Παππά λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου έδωσε στον Παναθηναϊκό ένα προβάδισμα της τάξεως των 7 πόντων.

Η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους με τρίποντο του Τόμας, ενώ με συνεχόμενα σουτ του Λάνγκφορντ ο δείκτης του σκορ έφτασε στο 43-58. Οι Πατρινοί ωστόσο δεν εγκατέλειψαν το παιχνίδι ούτε τότε, και παρά το τρίποντο του Παπαπέτρου πλησίασαν στους 9 για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί ο Προμηθέας έκανε μια τελευταία προσπάθεια να ανατρέψει την κατάσταση, όμως ο Παναθηναϊκός έμεινε ψύχραιμος και βρίσκοντας τους απαραίτητους πόντους από Λεκαβίτσιους, Παππά, Γκιστ και -κυρίως- Λάσμε, διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα και έφτασε στην νίκη με 68-76, παίρνοντας την πρόκριση για τους «4» του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 39-46, 50-61, 68-76

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 12 (2), Λάνγκφορντ 8 (1), Παπαγιάννης 4, Λάσμε 10, Παπαπέτρου 6 (1), Παππάς 7 (1), Γκιστ 3, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 4, Λοτζέσκι 1, Καλάθης 15 (1), Μήτογλου