Με την ψυχή στο... στόμα!

Παρά την κάκιστη εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός επιστρέφει από την Ποντγκόριτσα με την νίκη (67-72), χάρη σε ένα... κρεσέντο τριπόντων στην τελευταία περίδο. Καλάθης, Παπαγιάννης και Τόμας οι κορυφαίοι, καλός ο Παπαπέτρου.

Η επιλογή του Πασκουάλ να χρησιμοποιήσει τον Θανάση Αντετοκούνμπο στην αρχική πεντάδα ήταν αποτελεσματική, με τον Έλληνα φόργουορντ να βγάζει μεγάλη ενέργεια και να πετυχαίνει τους 5 πρώτους της ομάδας (2-5). Η αδυναμία στην άμυνα έδωσε στους γηπεδούχους την ευκαιρία να κρατηθούν κοντά στο σκορ παρά τους πόντους του Καλάθη και του Παπαπέτρου, παίρνοντας μάλιστα και προβάδισμα (13-11).

Ωστόσο, η είσοδος του Παπαγιάννη στο παρκέ άλλαξε τα δεδομένα. Ο Έλληνας σέντερ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, πετυχαίνοντας 4 πόντους και βγάζοντας δύο πολύ καλές άμυνες, με αποτέλεσμα το τριφύλλι να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +3.

Ο Μεγαρίτης σέντερ μπήκε... ορεξάτος και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με ένα καλάθι και εξαιρετικές άμυνες, ενώ νωρίτερα ο Τόμας είχε ευστοχήσει σε δύο συνεχόμενα τρίποντα για να φέρει την διαφορά στους 9 (15-24). Ωστόσο, η απουσία του Καλάθη από το παρκέ έδωσε στην Μπούντουτσνοστ την ευκαιρία να ανεβάσει την απόδοσή της και να «ροκανίσει» την διαφορά, καταφέρνοντας τελικά να ισοφαρίσει παρά τις επιθετικές εμπνεύσεις του Παπαπέτρου.

Γκιστ και Λοτζέσκι σκόραραν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον Παναθηναϊκό να είναι κάκιστος και να βλέπει τους Μαυροβούνιους να περνάνε και πάλι μπροστά. Τα δύο τρίποντα του Λοτζέσκι κράτησαν το τριφύλλι στην ισοπαλία (41-41), ενώ Καλάθης και Λάσμε το έβαλαν ξανά μπροστά. Ένα τρίποντο του Γκιστ ανέβασε την διαφορά στους 4, με την Μπούντουτσνοστ να μειώνει στο σουτ πριν την λήξη του δεκαλέπτου.

Το ματς τελικά «καθάρισε» με τα τρίποντα του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο. Λεκαβίτσιους, Τόμας (2) και Παπαπέτρου σκόραραν από τα 6.75, με τους Τόμας, Παπαπέτρου και Παππά να σκοράρουν και για 2 και την διαφορά να φτάνει στους 13.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν, μείωσαν μέχρι και τους 4, όμως το τριφύλλι προστάτευσε το προβάδισμά του, το διατήρησε μέχρι το τέλος και πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στην Euroleague, με μια εμφάνιση... καθόλου πειστική!

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-31, 47-50, 67-72

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 14 (4), Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης 6, Λάσμε 2, Παπαπέτρου 13 (1), Παππάς 6, Γκιστ 5 (1), Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 10, Αντετοκούνμπο 5, Μήτογλου