Επιστροφή στις νίκες!

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλός, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την κακή εμφάνιση της Μπαρτσελόνα και έφτασε σε μια -πιο εύκολη απ'ότι δείχνει το τελικό σκορ- νίκη (76-70) απέναντι στους Καταλανούς. Τόμας, Λάσμε, Μήτογλου και Καλάθης οι κορυφαίοι!

Το θέαμα στην πρώτη περίοδο ήταν πολύ άσχημο, με τον Παναθηναϊκό να έχει βραχεία κεφαλή (8-8) με τους Λάσμε, Λάνγκφορντ και Παπαπέτρου να σκοράρουν. Η είσοδος των Λεκαβίτσιους και Παππά βελτίωσε την εικόνα της ομάδας, με τον Λιθουανό γκαρντ να σκοράρει για 3 και τον Παππά να κλέβει και να σκοράρει στον αιφνιδιασμό, στέλνοντας την διαφορά στους 5, για να μειώσουν οι Καταλανοί πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Τόμας μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο σε εκπληκτική κατάσταση, σκοράροντας 11 πόντους και κερδίζοντας κατά κράτος τον Σίνγκλετον σε άμυνα και επίθεση, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει ακόμα και με διψήφια διαφορά. Η Μπαρτσελόνα μείωσε στους 4 (27-23), όμως με βολές του Βουγιούκα και καλάθι του Λοτζέσκι το τριφύλλι διατήρησε διαφορά ασφαλείας και ολοκλήρωσε τελικά το ημίχρονο στο +9, με buzzer-beater του Κιθ Λάνγκφορντ.

Με τρίποντα από Παπαπέτρου και Λάσμε (!) η διαφορά έφτασε ξανά στους 10 (42-32), με την Μπαρτσελόνα να καταφέρνει ωστόσο να φτάσει στην ισοφάριση. Οι «πράσινοι» πάντως βρήκαν αντίδραση και με σερί 9-0 από Τόμας, Λάσμε, Καλαθη και Λάνγκφορντ έκαναν το 51-42. Οι Καταλανοί πλησίασαν, μείωσαν στους 3, αλλά με νέο buzzer-beater του Λάνγκφορντ το τριφύλλι μπήκε στην τελευταία περίοδο με 5 πόντους προβάδισμα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέλαβε να... καθαρίσει ο Ντίνος Μήτογλου. Ο νεαρός «πράσινος» πέτυχε 7 πόντους και μαζί με άλλους 5 του Γκιστ έφεραν το σκορ στο 67-54. Εκεί ουσιαστικά «τελείωσε» το παιχνίδι, καθώς η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να μειώσει και να ανατρέψει την κατάσταση αλλά το τριφύλλι διατήρησε το πάνω χέρι σκοράροντας από την γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 34-25, 55-50, 76-70

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 14 (1), Λάνγκφορντ 8, Λάσμε 11 (1), Παπαπέτρου 6 (1), Παππάς 7, Γκιστ 5 (1), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 8, Καλάθης 2 (12 ασίστ - 9 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 7 (1)