Επιστροφή με «πεντάρα» και στυλ!

Ένας εξαιρετικός Παναθηναϊκός έστησε... πάρτι στο ΟΑΚΑ και συνέτριψε (5-1) τον Απόλλωνα, επιστρέφοντας με εμφατικό τρόπο στα νικηφόρα αποτελέσματα! Μακέντα (2), ΚουρμπέληςΙνσούα και Γιόχανσον οι σκόρερ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πάρα πολύ επιθετικά στο ματς, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ που θα άλλαζε τα δεδομένα. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Κουρμπέλης βρήκε πολύ όμορφα τον Δώνη μέσα στην περιοχή, αλλά ο τελευταίος δεν πρόλαβε να κάνει το γύρισμα. Ένα λεπτό μετά ο Ινσούα έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Μακέντα έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Αργεντινός μπακ ήταν πολύ δραστήριος και έφτιαξε άλλες δύο φάσεις στο 6' και το 8', αλλά Μπουζούκης και Δώνης δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον Χουάντερσον. Ο Απόλλωνας μετά το δεκάλεπτο βγήκε μπροστά και είχε δύο καλές στιγμές με Σικαμπάλα και Μπετινέλι, για να έρθει τελικά το 1-0 στο 15'.

Ο Χατζηγιοβάνης «χόρεψε» τον προσωπικό του αντίπαλο και με... συστημένα σέντρα βρήκε τον Μακέντα που με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να ισοφαρίσει άμεσα, χάνοντας δύο ευκαιρίες σε ένα λεπτό με τον Ζοάο Πέδρο. Στην συνέχεια το τριφύλλι πήρε και πάλι τον έλεγχο, αλλά Χατζηγιοβάνης και Δώνης δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Το 2-0 ήρθε τελικά στο 41', όταν ο Κάτσε βρήκε με ωραία κάθετη τον Μακέντα κι αυτός με εξαιρετικό πλασέ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στο τριφύλλι, λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού και στο δεύτερο μέρος, με τους «πράσινους» να πιέζουν ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους. Δώνης και Μπουζούκης δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Χουάντερσον στο 52', με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να αποκρούει και την κεφαλιά του Ινσούα στο 54'. Το 3-0 ήρθε στο 58', όταν Μπουζούκης και Χατζηγιοβάνης συνεργάστηκαν ιδανικά, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα και ο Κουρμπέλης με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά μετά ο αρχηγός της ομάδας άφησε την θέση του στον Πασχάλη Στάικο, ενώ στο 62' ήρθε και τέταρτο γκολ. Ινσούα και Μακέντα συνεργάστηκαν άψογα, ο Ιταλός έστρωσε στον Αργεντινό κι αυτός από κοντά διαμόρφωσε εύκολα το 4-0. Μάλιστα, λίγο μετά (66') βγήκε κι αυτός, αφήνοντας την θέση του στον Χατζηθεοδωρίδη. Ο... χορός των γκολ συνεχίστηκε, με τους φιλοξενούμενους αυτή την φορά να βρίσκουν τέρμα με τον Σικαμπάλα, μειώνοντας σε 4-1 στο 67'.

Μετά το καταιγιστικό αυτό 20λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο και να διατηρεί με ευκολία το υπέρ του 4-1. Στο 77' πέρασε στο γήπεδο και ο Εμμανουηλίδης, αντικαθιστώντας τον εξαιρετικό Χατζηγιοβάνη. Ο Χουάντερσον μπλόκαρε το φάουλ του Κάτσε στο 89', ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ματίας Γιόχανσον πρόσθεσε τον εαυτό του στην λίστα των σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1 με σουτ εντός περιοχής.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Κότσαρης, Ινσούα (66' Χατζηθεοδωρίδης), Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Γιόχανσον, Χ. Δώνης, Κάτσε, Κουρμπέλης (61' Στάικος), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (77' Εμμανουλίδης), Μακέντα