αΠαππάΠαππά!

Με MVP τον ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ Νίκο Παππά (24 πόντοι - 3 ριμπάουντ - 2 ασίστ) και σημαντική βοήθεια από τους Καλάθη, Λάνγκφορντ και Αντετοκούνμπο κέρδισε εύκολα με 79-70 τον Ολυμπιακό, παραμένοντας αήττητος στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Το ματς ξεκίνησε σε αργό τέμπο, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να πλησιάσουν τα αντίπαλα καλάθια. Λάνγκφορντ και Γκιστ έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά (6-5), με τον Ολυμπιακό να σκοράρει από τα 6.75μ. Οι «πράσινοι» έκαναν ένα σερί 6-0 με Παπαπέτρου, Τόμας και Λάνγκφορντ, ενώ μαζί με μια εύστοχη βολή του Γκιστ το σκορ έφτασε στο 13-10. Οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν και πάλι την κατάσταση, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό alley-oop κάρφωμα του Γκιστ από ασίστ του Καλάθη.

Το τριφύλλι ήταν νωθρό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να ξεφύγει στους 6 (20-26). Η εικόνα άλλαξε από τον Νίκο Παππά, ο οποίος ισοφάρισε με 6 προσωπικούς πόντους και έφερε το τριφύλλι στο 30-27 με 2/2 τρίποντα, την στιγμή που όλοι οι υπόλοιποι «πράσινοι» είχαν 0/10! Η διαφορά ανέβηκε στους 5 με καλάθι του Βουγιούκα, με τους «ερυθρόλευκους» να μειώνουν στους 3.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 34-34, όμως με σερί 10-0 ο Παναθηναϊκός έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (44-34) με τρίποντα από Παπαπέτρου - Λάνγκφορντ και καλάθια από Τόμας και Λάνγκφορντ. Το τρίποντο του Καλάθη διατήρησε την διαφορά ψηλά (49-42), με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να πλησιάζουν τον πόντο. Η είσοδος του Παππά άλλαξε και πάλι τα δεδομένα, με τον Έλληνα γκαρντ να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό καλάθι και στην συνέχεια δύο βολές, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 55-51.

Ο Παππάς ήταν σε εκπληκτική κατάσταση, ξεκινώντας με δύο τρίποντα και στην τελευταία περίοδο, φέρνοντας το σκορ στο 61-57. Λάσμε και Καλάθης την διατήρησαν εκεί, ενώ Παππάς και Τόμας διαμόρφωσαν το 72-63. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με τον Παππά να κάνει το 79-68 από την γραμμή των βολών, σφραγίζοντας έτσι την εκπληκτική του εμφάνιση! Στα 0.4" από το φινάλε μάλιστα ο Σπανούλης έκανε φάουλ στον Αντετοκούνμπο, προκαλώντας για ακόμη μια φορά την κοινή γνώμη.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-29, 55-51, 79-70

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 5 (1), Καλάθης 7 (1), Λάσμε 4, Τόμας 10, Λάνγκφορντ 11 (1), Λοτζέσκι 1, Γκιστ 9, Παππάς 24 (4), Βουγιούκας 2, Μήτογλου 2, Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους