Τέλος το αήττητο σερί

Το τριφύλλι προσπάθησε, στάθηκε αξιοπρεπώς στην Τούμπα, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Μακέντα και Μπουζούκη αλλά τελικά γνώρισε την δίκαιη -πρώτη του- ήττα στο πρωτάθλημα με 2-0 από τον ΠΑΟΚ. Εκπληκτική εμφάνιση ο Διούδης!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά καλά στο ματς, έχοντας στο πρώτο 20λεπτο την κατοχή και χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο 6ο λεπτό, όταν από εκπληκτική κάθετη του Μπουζούκη ο Μακέντα πέρασε τον Πασχαλάκη αλλά ο Μάτος με το σώμα τον εμπόδισε και έσωσε την ομάδα του. Ο ΠΑΟΚ σταδιακά πήρε μέτρα στο γήπεδο, απείλησε στο 13' και το 22' με σουτ από Κάνιας και Βέρνμπλουμ και στην συνέχεια έχασε κλασικές ευκαιρίες.

Στο 30' ο Διούδης έκανε μια από τις αποκρούσεις της χρονιάς, σε κεφαλιά του Πρίγιοβιτς από την περιοχή. Από την εκτέλεση του κόρνερ μάλιστα οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Βέρνμπλουμ, με το γκολ να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ. Το ίδιο συνέβη και στο 43', όταν ο Μάτος σκόραρε όντας εκτεθειμένος. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους η κεφαλιά του Πρίγιοβιτς από την μικρή περιοχή έφυγε ελάχιστα άουτ.

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να πιέζουν και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Διούδη να κάνει δύο εκπληκτικές επεμβάσεις σε 2 λεπτά (48', 49'), αρχικά σε κεφαλιά του Πρίγιοβιτς και μετά σε τετ-α-τετ του Μπίσεσβαρ. Η υπεροχή του ΠΑΟΚ «καρποφόρησε» τελικά στο 51', όταν ο Πρίγιοβιτς σκόραρε προ κενής εστίας από γύρισμα του Ζαμπά.

Ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 54', όταν το πλασέ του Μπουζούκη από την πάσα του Μακέντα πέρασε ελάχιστα άουτ. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κυριαρχεί και να δημιουργεί φάσεις, με τους Ζαμπά και Ελ Καντουρί να μην μπορούν να σκοράρουν. Το 2-0 ήρθε τελικά από τον Λημνιό με πλασέ εντός περιοχής, ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, στο 76'.

Νωρίτερα, στο 64', ο Γιώργος Δώνης είχε περάσει τον Χατζηθεοδωρίδη στην θέση του Χατζηγιοβάνη, ενώ στο 77' αντικατέστησε τον Χρήστο Δώνη με τον Κάτσε και τον Καμπετσή με τον Μουνιέ. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης πάντως δεν άλλαξε κάτι, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί εύκολα το 2-0 και το τριφύλλι να γνωρίζει την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Κολοβέτσιος Μαυρομμάτης, Κουλιμπαλί, Χ. Δώνης (77' Κάτσε), Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (64' Χατζηθεοδωρίδης), Μπουζούκης, Καμπετσής (77' Μουνιέ), Μακέντα