«Περίπατος» και πρόκριση

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στο -μαχητικό- Παγκράτι, επικράτησε εύκολα με 66-100 και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Κορυφαίος ο ΝτεΣόν Τόμας!

Το Παγκράτι μπήκε στο παρκέ με διάθεση να παίξει μπάσκετ και να διεκδικήσει ό,τι περισσότερο μπορεί, βάζοντας στην αρχή δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Με πρωταγωνιστές τους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 10-14, με τους γηπεδούχους να μένουν όμως «προσκολλημένοι» στο σκορ. Ένα μικρό «ξέσπασμα» με Παπαγιάννη, Τόμας, Παππά και Γκιστ ωστόσο έφερε τον Παναθηναϊκό στο +8, με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τρίποντο του Λοτζέσκι η διαφορά ξεπέρασε για πρώτη φορά τους 10 πόντους, φτάνοντας μέχρι και τους 15 (23-38) με τον Λεκαβίτσιους. Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά ποιότητας έκανε την εμφάνισή της, με το Παγκράτι πάντως να βρίσκει επιθετικές λύσεις και να μην αφήνει τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει, κλείνοντας το ημίχρονο στο -13.

Το ματς ουσιαστικά έλαβε... τέλος στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αφού το σκορ έφτασε άμεσα στο 41-62 με πόντους από Παπαγιάννη, Παππά και Λοτζέσκι. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, το τριφύλλι σκόραρε συνεχώς και με επιμέρους σκορ 2-15 σε 4 λεπτά οι «πράσινοι» έκαναν το 41-69 με σουτ του Παππά. Το Παγκράτι κατάφερε να βρει κάποιους πόντους, με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με την διαφορά στους 26.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το τριφύλλι να κάνει συντήρηση δυνάμεων και τελικά να φτάνει εύκολα στην νίκη με 66-100, παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού.

Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Τσάβι Πασκουάλ άφησε εκτός 12άδας τους Νικ Καλάθη, Κιθ Λάνγκφορντ και Στεφάν Λάσμε, αφού ακολουθεί η έναρξη του πρωταθλήματος αλλά και της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 39-52, 49-75, 66-100