Κακή εμφάνιση, δίκαιη ήττα

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την Ζαλγκίρις (83-87) στο ΟΑΚΑ στην παράταση, σε έναν αγώνα που οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν τον ρυθμό από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος.

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για το τριφύλλι, που βρήκε 4 γρήγορους πόντους με Λάνγκφορντ και Λάσμε αλλά στην συνέχεια «έσπασε» τα στεφάνια. Οι παίκτες του Πασκουάλ αδυνατούσαν να σκοράρουν ακόμα και από την γραμμή των βολών (0/2 Τόμας, 1/2 Λάνγκφορντ, 1/2 Καλάθης, 1/2 Λάσμε!!!) και μόνο η είσοδος του Παππά έδωσε λίγη πνοή, με τον Έλληνα γκαρντ να μειώνει σε 13-20 με τρίποντο.

To δεύτερο δεκάλεπτο είχε την εξέλιξη του πρώτου. Η Ζαλγκίρις βρήκε λύσεις κοντά και μακρυά από το πράσινο καλάθι, με την διαφορά να φτάνει μέχρι τους 17 πόντους στο 16ο λεπτό (20-37 και 22-39). Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν ένα σερί 10-2 (Γκιστ 3π, Λαγκφορντ 2π, Τομας 2π, Καλάθης 3π) που έφερε το σκορ σε λογικά πλαίσια και την Ζαλγκίρις μπροστά με 9 πόντους (32-41). Το ημίχρονο έκλεισε με την Ζαλγκίρις να προηγείται τελικά με 11 πόντους (33-44).

Η τρίτη περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει φουριόζος και στο 26 να μειώνει στους 6 πόντους (46-52 και 47-53), όμως η Ζαλγκίρις αντέδρασε εκ νέου και με σερί 0-5 έκανε το σκορ 49-58 ένα λεπτό πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος (0/3 3π) στην περίοδο αυτή, η Ζαλγκίρις το αξιοποίησε και έκλεισε την περίοδο με 7 πόντους διαφορά (51-58).

Το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε το τριφύλλι με την πλάτη στον τοίχο. Αυτό έδωσε κίνητρο στον Παναθηναϊκό που έφτασε την διαφορά στο καλάθι (56-58) με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Καλάθη (1/6). Με νέο τρίποντο του Παπαπέτρου (1/3 3π) το τριφύλλι πέρασε μπροστά στο σκορ (66-64) κράτησε την διαφορά των 2 πόντων (71-69 στο 38)  και την αύξησε στους 4  (74-70) με το δεύτερο εύστοχο σουτ 3 πόντων του Καλάθη (2/6 3π).

Η Ζαλγκίρις αντέδρασε, ισοφάρισε (74-74), ο Παναθηναϊκός πέρασε εκ νέου μπροστά (76-74), με άλλεϋ ουπ Καλάθη-Γκιστ, όμως οι φιλοξενούμενοι με σουτ της «απελπισίας» ισοφάρισαν (76-76) μόλις 6 δεύτερα πριν την λήξη, σκορ που δεν άλλαξε στον εναπομείναντα χρονο και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Η παράταση ξεκίνησε με καλάθια εκατέρωθεν και στο σκορ να γίνεται 80-80 με κάρφωμα Γκιστ μετά από εξαιρετική ασίστ του Παππά. Η Ζαλγκίρις απάντησε με 6 συνεχόμενους πόντους και έκανε το σκορ 80-86. Με νέο εύστοχο τρίποντο του Καλάθη (3/9 3π) ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 83-86 ένα λεπτό πριν την λήξη της παράτασης, αλλά δεν ήταν αρκετό για τη νίκη. Η Ζαλγκίρις επικράτησε με 83-87 στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού και το τριφύλλι γνώρισε την πρώτη φετινή εντός εδρας ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-44, 51-58, 76-76, 83-87

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 6, Λάνγκφορντ 13 (1), Λάσμε 5, Παπαπέτρου 8 (1), Παππάς 8 (2), Γκιστ 9 (1), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Καλάθης 22 (3), Αντετοκούνμπο 4 (1), Μήτογλου 2