Έκανε το καθήκον του

Χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 88-64 το Ρέθυμνο και έκανε το «4Χ4» στο πρωτάθλημα. Επανήλθε στην δράση ο Λοτζέσκι, σκόραραν όλοι οι «πράσινοι»!

Δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς το προβάδισμα απέναντι στο Ρέθυμνο, το οποίο διατήρησε με ευκολία μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Με έναν πολύ ορεξάτο Παπαγιάννη το σκορ έφτασε γρήγορα στο 11-3, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στο καλάθι (11-9) αλλά τους «πράσινους» να διατηρούν τα ηνία και με τρίποντο του Παπαπέτρου να κλείνουν την περίοδο στο +7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβε... δράση ο Λούκας Λεκαβίτσιους, που πήρε συνεχόμενες επιθέσεις, ενώ με τρίποντο του Λοτζέσκι το σκορ έφτασε στο 31-18. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, με τον Παπαπέτρου να κάνει το 37-18 και τον Καλαϊτζάκη να σκοράρει με τρίποντο και εντυπωσιακό κάρφωμα για το 44-23. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την διαφορά στους 18 πόντους.

Το Ρέθυμνο μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να ρίξει την διαφορά μέχρι και στους 10 πόντους (58-48). Παππάς και Παπαγιάννης έφεραν το τριφύλλι στο +15, ενώ με νέους πόντους από Λεκαβίτσιους και Παππά το δεκάλεπτο έκλεισε με την διαφορά στους 19.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να κάνει... συντήρηση δυνάμεων αλλά να ανεβάζει στα μέσα του δεκαλέπτου την διαφορά στους 25 (79-54) με εντυπωσιακό κάρφωμα του Λάσμε. Ο Γκαμπονέζος σκόραρε και με τρίποντο (!), ενώ ο Καλαϊτζάκης έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά στους 30 (87-57). Το μόνο που κατάφερε το Ρέθυμνο ήταν να μειώσει στο τελικό 88-64.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-28, 67-48, 88-64

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Παπαγιάννης 7, Λοτζέσκι 16 (1), Παπαπέτρου 13 (1), Καλάθης 5 (1), Μήτογλου 1, Γκιστ 4, Παππάς 8, Καλαϊτζάκης 7 (1), Βουγιούκας 4, Λάσμε 10 (1), Λεκαβίτσιους 8, Τόμας 5