Άνετη επικράτηση επί του Άρη

Με τον Τζέμις Γκιστ να μένει εκτός αποστολής, ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα και επιβλήθηκε εύκολα του Άρη με 70-84.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ήρεμα αλλά τελείωσε επεισοδιακά. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με το τριφύλλι να έχει πάντα ένα μικρό προβάδισμα (2-6, 7-10, 12-16) αλλά να είναι φορτωμένο με φάουλ. Μέσα σε 3 λεπτά δύο παίχτες έκαναν 5 (Παπαγιάννης 3, Λαγκφορντ 2) από τα 6 φάουλ της ομάδας. Δύο λεπτά και 40 δεύτερα πριν την λήξη της περιόδου, ο Καλάθης χρεώθηκε με φάουλ, η διαμαρτυρία του επέφερε τεχνική ποινή και ο προπονητής του Άρη «επιτέθηκε» φραστικά στον Νικ Καλάθη. Ο Τσάβι Πασκουάλ έτρεξε να υπερασπιστεί τον παίκτη του και έτσι οι 2 προπονητές αποβλήθηκαν, βλέποντας τον υπόλοιπο αγώνα από τα αποδυτήρια. Ο Παναθηναϊκός τελείωσε την 1η περίοδο με διαφορά 5 πόντων (17-22) με τον Παππά να βοηθάει σημαντικά (5π) στο προβάδισμα αυτό.

Η δεύτερη περίοδος έφερε αλλαγές στην πεντάδα του Παναθηναϊκού. Οι Λεκαβίτσιους-Τόμας-Παπαπέτρου και Λάσμε βραχυκύκλωσαν τον Άρη και ο Παναθηναϊκός αφήνοντας ΑΠΟΝΤΟ τον Άρη για 5μιση λεπτά έφτασε σε νταμπλ σκορ (17-34). Ο Άρης αντέδρασε (34-43) αλλά το τριφύλλις με κύριο εκφραστή τον Τόμας (9π με 3/4 τρίποντα) έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 12 (34- 46).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι παρά τα φάουλ των ψηλών του, μπορούσε να διατηρήσει την διαφορά. Οι Λάγκφορντ (5π) και Τόμας (6π) πήραν την μπαγκέτα στα χέρια τους και παρά τα 3 φάουλ των Βουγιούκα - Λάσμε και τα 4 του Παπαγιάννη, το τριφύλλι έκλεισε την τρίτη περίοδο με  προβάδισμα 14 πόντων (53-67).

Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης αντέδρασε μπροστά στο φάσμα της ήττας. Πίεσε τον Παναθηναϊκό στην περιφέρεια, εκμεταλλεύτηκε την απόσυρση του Λάσμε (4 φάουλ) στον πάγκο και με πόντους μέσα από την ρακέτα κυρίως μείωσε στους 5 (64-69) με επιμέρους σερί 11-2. Στο σημείο εκείνο οι 6 πόντοι του Λάνγκφορντ, οι 4 του Λοτζέσκι και το τρίποντο του Παπαπέτρου έφεραν ξανά την διαφορά σε διψήφια νούμερα (69-84). Το τελικό 70-84 έδωσε την δεύτερη νίκη στον Παναθηναϊκό και το 2/2 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

ΥΓ: Έκπληξη προκάλεσε η περιγραφή του αγώνα από τον σχολιαστή της ΕΡΤ, καθώς έβλεπε αμφισβητούμενες όσες φάσεις ήταν υπέρ του Παναθηναϊκού, μπέρδευε συχνά τον αριθμό των φάουλ και των πόντων των παιχτών των 2 ομάδων και μάλλον λυπήθηκε από το τελικό αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 15 (3), Λάνγκφορντ 14 (3), Λάσμε 10, Παπαπέτρου 4 (1), Παππάς 5 (1), Λεκαβίτσιους 9 (1), Λοτζέσκι 11, Καλάθης 5 (1), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου 6, Βουγιούκας 5, Παπαγιάννης