Τον «πλήγωσε» ο Ματσιούλις!

Παρά το εκπληκτικό ματς των Λοτζέσκι (20 πόντοι, 6/7 τρίποντα) και Τόμας (16 πόντοι), αλλά και την καλή εμφάνιση των Λάνγκφορντ, Λάσμε και Παππά, ο Παναθηναϊκός των πολλών απουσιών ηττήθηκε με 81-82 από την ΑΕΚ, με τρίποντο του Ματσιούλις στα 3.7"!

Το τριφύλλι προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε βολές του Γκιστ, όμως ήταν νωθρό στο ξεκίνημα του αγώνα και είδε την ΑΕΚ να φτάνει γρήγορα στο 2-8. Λάσμε (1/2 βολές) και Λοτζέσκι (τρίποντο) μείωσαν στο καλάθι, με τους «κιτρινόμαυρους» ωστόσο να ανεβάζουν την διαφορά στους 8 (7-15). Ο ΝτεΣόν Τόμας ήταν αυτός που έδωσε ώθηση στον Παναθηναϊκό, αφού με τρίποντο, γκολ-φάουλ και εν συνεχεία νέο καλάθι, μείωσε σε 15-17. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο έκανε το 18-19, με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα του ενός πόντου, παρά την εύστοχη βολή του Λάσμε και το καλάθι του Παππά.

Τόμας και Λοτζέσκι μπήκαν «καυτοί» και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ματ να φτάνει τα 4/4 τρίποντα και να διαμορφώνει το 29-26. Ο Παναθηναϊκός έφτασε μέχρι και το +7, με τον Παππά να πετυχαίνει τρίποντο και να δημιουργεί υπέροχα για τον Λάνγκφορντ (γκολ-φάουλ), που ευστόχησε και σε τρίποντο, και Λοτζέσκι (καλάθι). Με κορυφαίο τον Ματσιούλις ωστόσο, που πέτυχε 2 σερί τρίποντα, η ΑΕΚ επανήλθε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (43-43), παρά την εύστοχη βολή του Λάνγκφορντ και το καλάθι του Τόμας.

Η ΑΕΚ πήρε γρήγορα διαφορά τεσσάρων πόντων, όμως ο Λοτζέσκι με τρίποντο και ο Λάνγκφορντ με καλάθι έκαναν το 48-47. Ο «δικέφαλος» προηγήθηκε με 48-52, για να ακολουθήσει νέο τρίποντο του Λοτζέσκι, που έφτασε στο εντυπωσιακό 6/6! Με το σκορ στο 51-55 ανέλαβε δράση ο Στεφάν Λάσμε, με δύο συνεχόμενα καλάθια, όμως η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα (55-61). Σε εκείνο το σημείο το τριφύλλι βελτίωσε την άμυνά του και με πόντους από Λάνγκφορντ (τρίποντο), Παππά (καλάθι και 2/2 βολές), Λάσμε (γκολ-φάουλ), Παπαντωνίου (2/2 βολές) και Τόμας (κάρφωμα από κλέψιμο) έφτασε στο 69-63, κλείνοντας τελικά την περίοδο στο +5.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειξε κάκιστο πρόσωπο, πετυχαίνοντας μόλις 5 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά. Ο Σακελλαρίου με τρίποντο έκανε το 72-67, με την ΑΕΚ να «τρέχει» ένα σερί 0-10 και να φτάνει στο 72-77. Τόμας (καλάθι) και Λάνγκφορντ (τρίποντο) ισοφάρισαν, ενώ ο Παππάς με 2/2 βολές διατήρησε το ματς στην ισοπαλία (79-79). Ο Λάνγκφορντ έκανε το 81-79 στα 10" από την λήξη, όμως ο εκπληκτικός Ματσιούλις ευστόχησε σε απίστευτο τρίποντο στα 3.7" πριν το τέλος, δίνοντας την νίκη στην ΑΕΚ, αφού ο Λάνγκφορντ αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-43, 69-64, 81-82

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Καλαϊτζάκης, Σακελλαρίου 3 (1), Λάνγκφορντ 17 (3), Λάσμε 10, Γκιστ 2, Τόμας 16 (1), Παππάς 11 (1), Βουγιούκας, Λοτζέσκι 20 (6), Παπαντωνίου 2