Πρωτιά, για τον Παύλο Γιαννακόπουλο!

Με μεγάλη εμφάνιση από Καλάθη, Γκιστ, Παππά, Τόμας και Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός νίκησε με 85-80 την Φενερμπαχτσέ και κατέκτησε την πρώτη θέση στο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»!

Το τριφύλλι μπήκε πολύ «ζεστό» στον αγώνα, με τους Λοτζέσκι και Παπαπέτρου να ευστοχούν σε τρίποντα και τους Λάσμε και Μήτογλου να σκοράρουν για το 10-4. Η Φενερμπαχτσέ μείωσε στο καλάθι, όμως Λοτζέσκι και Παπαπέτρου με νέα καλάθια διαμόρφωσαν το 14-8. Το νέο τρίποντο του Λοτζέσκι έκανε το 19-13, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με τρίποντο και του Λεκαβίτσιους, που έδωσε «αέρα» 8 πόντων στον Παναθηναϊκό.

Οι Τούρκοι βελτιώθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και εκμεταλλεύτηκαν κάποιες κακές επιλογές των «πράσινων», καταφέρνοντας να προηγηθούν (27-28) παρά το καλάθι του Τόμας και το τρίποντο του Αντετοκούνμπο. Λάνγκφορντ και Καλάθης, με εκπληκτικό τρίποντο, έκαναν το 33-31, με τον Λάσμε να «γράφει» 6 πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και να διατηρεί το προβάδισμα του τριφυλλιού μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Παππάς και Λοτζέσκι έφεραν το σκορ στο 47-41, με τους Τούρκους να μειώνουν και πάλι στον πόντο. Το τριφύλλι διατήρησε το προβάδισμα με τους Καλάθη, Λοτζέσκι και Γκιστ να σκοράρουν, πριν αναλάβει δράση ο Νίκος Παππάς. Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε καλάθι και δύο συνεχόμενα τρίποντα, ενώ Τόμας και Παπαπέτρου διαμόρφωσαν το 65-59. Ο Σλούκας μείωσε με τρίποντο, όμως ο Λεκαβίτσιους «απάντησε» με την πιο εντυπωσιακή φάση του αγώνα, σκοράροντας σε buzzer-beater αρκετά πίσω από το κέντρο!

Με σερί 6-0 από Λάσμε, Παπαπέτρου και Τόμας ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +12, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και το τριφύλλι να διατηρεί την διψήφια διαφορά. Το τρίποντο του Τόμας διαμόρφωσε το 85-72, με τους Τούρκους να κάνουν μια προσπάθεια στο τέλος, να μειώνουν στους 5 αλλά να μην καταφέρνουν κάτι περισσότερο. Έτσι, το τριφύλλι επικράτησε με 85-80 και πήρε την 1η θέση στο τουρνουά προς τιμήν του Παύλου Γιαννακόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-41, 68-62, 85-80

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 11 (1), Λάνγκφορντ 5, Λάσμε 10, Παπαπέτρου 11 (1), Παππάς 12 (2), Γκιστ 2, Λεκαβίτσιους 6 (2), Λοτζέσκι 13 (3), Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 4, Καλάθης 8