Πλήρης και νικητής

Με τους διεθνείς να παίζουν και μοναδικό απόντα τον Νίκο Παππά, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 72-79 την Κλουζ, δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. «Βαρόμετρο» για την εικόνα της ομάδας ο Νικ Καλάθης.

Στην πρώτη περίοδο, για την οποία δεν είχαμε εικόνα, η Κλουζ κατάφερε να προηγηθεί στο ξεκίνημα με 7-5, όμως ένα σερί 0-8 του τριφυλλιού ανέτρεψε την κατάσταση. Οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά, με τους Ρουμάνους ωστόσο να μην χάνουν την επαφή με το σκορ και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο -2.

Ο Λεκαβίτσιους ανέβασε την διαφορά στους 4, με την Κλουζ ωστόσο να επιστρέφει και να περνάει μπροστά με 22-21. Λοτζέσκι και Τόμας διαμόρφωσαν το 22-27, με τους γηπεδούχους ωστόσο να πλησιάζουν ξανά στον πόντο (30-31). Το τάιμ-άουτ του Τσάβι Πασκουάλ λειτούργησε ευεργετικά, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει τελικά το ημίχρονο στο +8 με πρωταγωνιστή τον Καλάθη, με πόντους και ασίστ.

Ο Καλάθης μπήκε «καυτός» και στο δεύτερο ημίχρονο, φέρνοντας το σκορ στο 34-46 με καλάθι και τρίποντο. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με τον Μήτογλου να την φέρνει πάνω από τους 15 (36-51) και τους Γκιστ και Λοτζέσκι να διαμορφώνουν το 40-58. Η Κλουζ προσπάθησε να μειώσει, όμως τότε ανέλαβε δράση ο Λάσμε, που σκοράροντας ακόμα και τρίποντο (!!) συνέβαλε στο να διατηρήσει το τριφύλλι μια διαφορά της τάξεως των 14 πόντων.

Παρ'ότι ο Λάνγκφορντ με βολές έκανε το 51-65, η Κλουζ κατάφερε ακόμη μια φορά να επιστρέψει στο ματς και να ρίξει την διαφορά στους 6 (59-65), έχοντας ένα επιμέρους σκορ 19-7 με τον Καλάθη στον πάγκο. Η επιστροφή του ηγέτη του τριφυλλιού στο παρκέ άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει επιθετικές λύσεις από διαφορετικούς παίκτες και να παίρνει τελικά την νίκη με 72-79.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 33-41, 49-63, 72-79