Ο Παπαγιάννης διασώθηκε απ'το «ναυάγιο»

Η Εθνική μας ομάδα ηττήθηκε πολύ εύκολα με 84-68 από την Γαλλία, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να είναι εκ των κορυφαίων. Θετικός και ο Παπαπέτρου, βελτιωμένος ο Καλάθης, εκτός ο Αντετοκούνμπο.

Η Ελλάδα δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να επιβάλλει τον ρυθμό της, «κυνηγώντας» μόνιμα στο σκορ τους Γάλλους. Στην τελευταία περίοδο η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ηττάται τελικά με 84-68.

Απ'τους κορυφαίους της Εθνικής ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης, που σε 21:47 λεπτά συμμετοχής μέτρησε 13 πόντους (5/9 δίποντα, 3/3 βολές), 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 1 λάθος. Άξιος συμπαραστάτης του και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, με 8 πόντους (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές), 3 ριμπάουντ σε 18:25 λεπτά.

Ο Νικ Καλάθης ήταν εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με το ματς απέναντι στο Μαυροβούνιο, μετρώντας 4 πόντους (2/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμ και 6 λάθη σε 24:29 λεπτά. Τέλος, ο Ντίνος Μήτογλου πάτησε παρκέ για 8:23' και μέτρησε 6 πόντους (2/2 δίποντα, 2/2 βολές), 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 38-31, 65-51, 84-68

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Καλάθης 4, Σλούκας 12 (2), Πρίντεζης 5, Παπανικολάου 7, Μήτογλου 6, Λαρεντζάκης 8 (2), Παπαγιάννης 13, Ντόρσεϊ 2, Μαργαρίτης 1, Μάντζαρης, Παπαπέτρου 8 (1), Βασιλόπουλος 2