Νέος, ωραίος και νικητής!

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο, έβγαλε ξανά μεγάλη ενέργεια και με γκολάρες από ΜπουζούκηΕμμανουηλίδη και εύστοχο πέναλτι του Κουρμπέλη κέρδισε με 3-1 την Λαμία στο ΟΑΚΑ, μπροστά στον κόσμο του που δημιούργησε μια υπέροχη ατμόσφαιρα! Εξαιρετικό ντεμπούτο για Καμπετσή.

Όπως και στην Ξάνθη, έτσι και απέναντι στην Λαμία ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πιέσει τον αντίπαλό του και να φτάσει γρήγορα στο γκολ, χάνοντας την πρώτη το καλή στιγμή στο 3'. Ο Μουνιέ προσπάθησε να βάλει την κόντρα στον Μελισσά, όμως αυτός πρόλαβε να διώξει την τελευταία στιγμή.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός, με τους «πράσινους» να βρίσκουν πάντως το γκολ στο 15'. Σκόρερ ήταν και πάλι ο Γιάννης Μπουζούκης με εντυπωσιακό αριστερό σουτ, έπειτα από υπέροχη ασίστ του Χατζηγιοβάνη με τακουνάκι. Τρία λεπτά μετά το γκολ, ο Μελισσάς έδιωξε την σέντρα του Χατζηγιοβάνη προ του Κουλιμπαλί, ενώ στο 19' ο Διούδης έκανε σπουδαία επέμβαση σε δυνατό αριστερό σουτ.

Ο Άντονι Μουνιέ απείλησε στο 21', με το σουτ του να περνάει μόλις άουτ, και στο 34' όπου προσπάθησε να προλάβει τον Μελισσά χωρίς επιτυχία, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 36'. Οι παίκτες της Λαμίας εκτέλεσαν πλασαριστά ένα κόρνερ και στην συνέχεια έγινε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Αντέτζο να πηδάει μόνος του και να «γράφει» το 1-1.

Από εκεί και μετά ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε πολλά λάθη, με την Λαμία να διατηρεί εύκολα το 1-1 μέχρι το ημίχρονο και τους «πράσινους» να απειλούν μόνο με ένα σουτ του Μπουζούκη που πέρασε πολύ ψηλά, στο 42'.

Ο Δώνης πέρασε με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου τους Γιόχανσον και Καμπετσή αντί των Κουλιμπαλί και Πούγγουρα, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του. Ο νεαρός επιθετικός βοήθησε πάρα πολύ με τις κινήσεις του, ενώ 1 λεπτό μετά την είσοδό στο ματς παρά λίγο να χριστεί σκόρερ, αλλά ο Αναστασιάδης με ωραίο τάκλιν τον σταμάτησε τελευταία στιγμή.

Στο 49' ο Χατζηγιοβάνης έκανε κακό κοντρόλ και σπατάλησε την πάσα του Μουνιέ, ενώ ο Γάλλος αποχώρησε στο 57' για να πάρει την θέση του ο Εμμανουηλίδης. Το ματς ήταν ένας μονόλογος του τριφυλλιού που είχε την μπάλα αλλά δυσκολευόταν να φτιάξει ευκαιρίες. Το γκολ πάντως ήταν... θέμα χρόνου να έρθει και αυτό συνέβη με την συμπλήρωση 70 λεπτών.

Μπουζούκης και Καμπετσής συνεργάστηκαν ωραία και ο τελευταίος έστρωσε την μπάλα στον Εμμανουηλίδη, που με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το 2-1 και έβαλε τους «πράσινους» ξανά μπροστά. Το «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε στο 88', με τον Χατζηγιοβάνη να κερδίζει με υπέροχη ενέργεια το πέναλτι και τον Κουρμπέλη να ευστοχεί από τα 11 βήματα για το 3-1!

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας (46' Καμπετσής), Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Κουλιμπαλί (46' Γιόχανσον), Στάικος, Κουρμπέλης, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μουνιέ (57' Εμμανουηλίδης)