«Ξύπνησε» στο ημίχρονο και «καθάρισε»!

Ο άστοχος και κάκιστος Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου «μεταμορφώθηκε» στην ανάπαυλα, και με κορυφαίους τους Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι έκαμψε την αντίσταση της Μακάμπι, επικρατώντας με 87-81!

Το τριφύλλι μπήκε νωθρά στο ματς, ενώ σε όλη την διάρκεια της πρώτης περιόδου είχε κάκιστα ποσοστά εντός πεδιάς. Η Μακάμπι προηγήθηκε νωρίς με 2-9, όμως οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το μπόνους των βολών. Μετρώντας 15/15 (2/2 Καλαϊτζάκης, 1/1 Τόμας, 2/2 Λοτζέσκι, 2/2 Τόμας και 8/8 Λάνγκφορντ) και βρίσκοντας ένα τρίποντο από τον Παπαντωνίου, κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο -1, έχοντας ευστοχήσει σε μόλις 3 σουτ!

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να είναι εξαιρετικά άστοχος και να έχει τεράστιο αμυντικό πρόβλημα. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο και καλάθι έκανε το 27-24, όμως η Μακάμπι επανήλθε και έφτασε στο 31-37. Οι «πράσινοι» έβρισκαν λύσεις κυρίως απ'τις βολές (3/3 Λάσμε, 2/2 Παππάς) και κατάφερναν να κρατηθούν κοντά, με τον Τόμας να αναλαμβάνει δράση στο φινάλε και με 5 πόντους να κάνει το 41-47. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Ισραηλινούς μπροστά με 8 πόντους, με τον Παναθηναϊκό να μετράει 8/30 σουτ αλλά 23/28 βολές.

Τα όσα είπε ο Τσάβι Πασκουάλ στο ημίχρονο φαίνεται πως... έπιασαν τόπο, αφού ο Παναθηναϊκός παρουσίασε εντελώς διαφορετική εικόνα στην τρίτη περίοδο. Οι «πράσινοι» βελτίωσαν την άμυνά τους (δέχτηκαν μόλις 11 πόντους) και σκόραραν 22, με πρωταγωνιστή τον Λοτζέσκι και τον Παπαντωνίου. Ο Αμερικανός με το βελγικό διαβατήριο πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους, ενώ ο Παπαντωνίου ευστόχησε σε 2 τρίποντα. Από κοντά και ο Λάνγκφορντ με τρίποντο και καλάθι, ο Γκιστ που σκόραρε το πρώτο του δίποντο στο τουρνουά αλλά και ο Γιώργος Καλαϊτζάκης, που σκόραρε πίσω από τα 6.75, με την λήξη του δεκαλέπτου να βρίσκει τους «πράσινους» στο +3.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το τριφύλλι κατάφερε να φτάσει ακόμα και στο +8 (78-70), με τους Γκιστ, Λοτζέσκι, Παππά, Τόμας, Καλαϊτζάκη και Λάνγκφορντ να σκοράρουν. Η Μακάμπι ωστόσο επανήλθε και ισοφάρισε το παιχνίδι, με τους «πράσινους» να παθαίνουν ένα «μπλακ-άουτ» και να πηγαίνουν σε συνεχόμενες λάθος επιλογές. Ωστόσο, με σερί 9-0 στο φινάλε από Λάσμε, Λάνγκφορντ, Λοτζέσκι και Γκιστ πήρε την νίκη με 87-81, με τους Ισραηλινούς να σκοράρουν σε «νεκρό» χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 41-49, 63-60, 87-81

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Καλαϊτζάκης 7 (1), Τόμας 9, Λάνγκφορντ 20 (1), Γκιστ 8, Λοτζέσκι 18 (2), Σακελλαρίου, Λάσμε 7, Παππάς 6, Βουγιούκας 2, Παπαντωνίου 10 (3)