«Καθάρισε» με μεγάλο Μήτογλου!

Με πρωταγωνιστές τον Γιώργο Πρίντεζη και τον Ντίνο Μήτογλου, η Εθνική μας νίκησε με 76-87 το Μαυροβούνιο σε φιλική αναμέτρηση. Εξαιρετικός ο Παπαπέτρου, κακοί Καλάθης - Αντετοκούνμπο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν κάκιστο στο πρώτο ημίχρονο, με το Μαυροβούνιο να κυριαρχεί στο παρκέ και να έχει μόνιμα το προβάδισμα. Στο δεύτερο 20λεπτο ήταν εμφανής η βελτίωση της Εθνικής μας, που με πρωτεργάτες τους Πρίντεζη και Μήτογλου πέρασε μπροστά, πήρε διψήφια διαφορά και εν τέλει έφτασε στην νίκη.

Ο Ντίνος Μήτογλου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, μετρώντας 14 πόντους (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3/6 βολές), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 2 λάθη σε 20:36'. Ο Παπαπέτρου είχε  πόντους (4/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 19:18', ενώ ο Αντετοκούνμπο 0 πόντους (0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη σε 11:11'.

Τέλος, ο Νικ Καλάθης ήταν... έξω από τα νερά του, ολοκληρώνοντας το ματς με 1 πόντο (0/1 τρίποντο, 1/2 βολές), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 5 φάουλ σε 10:12 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-38, 52-65, 76-87

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Μπουρούσης 11 (2), Καλάθης 1, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου 10, Πρίντεζης 18 (1), Αντετοκούνμπο, Μάντζαρης 3 (1), Μαργαρίτης 6, Μήτογλου 14 (1), Παπαπέτρου 9, Σλούκας 8 (1), Βασιλόπουλος 7 (2)