Ήττα στην «πράσινη» Κύπρο

Ο Παναθηναϊκός κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια, όμως τελικά γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από την Ανόρθωση. Μεγάλη εμφάνιση από την Οικονομίδου, αποθεώθηκε από τον κόσμο η ομάδα!

Ο Παναθηναϊκός έχασε το πρώτο σετ με 25-19, ενώ στην συνέχεια βραβεύτηκαν οι πρώην «πράσινες» Κύπριες αθλήτριες, Μαρία Χρυσοστόμου και Μάρω Νικολάου, με την δεύτερη να έχει περάσει και από την Ανόρθωση.

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 14-17 και 17-20, όμως οι Κύπριες επέστρεψαν και κατάφεραν να κάνουν το 2-0, επικρατώντας με 27-25. Οι «αυτοκτονικές» τάσεις έκαναν την εμφάνισή τους και στο τρίτο σετ, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να το κατακτά τελικά με 25-27 και να μειώνει σε 2-1.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε τελικά στο τέταρτο σετ, με το τριφύλλι να χάνει ξανά το δικό του προβάδισμα και την Ανόρθωση να το κατακτά με 25-23 και να παίρνει την νίκη με 3-1 σετ.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, οι παίκτριες κατευθύνθηκαν προς τους οπαδούς του Παναθηναϊκού και αποθεώθηκαν, ανταποδίδοντας το χειροκρότημα.

Τα σετ: 25-19, 27-25, 25-27, 25-23

Παναθηναικός (Καμπερίδης): Νούσια 9, Κοσμά 14, Τσιάκουλα 6, Οικονομίδου 19, Κελεσίδη 9, Κουντουρά, Ρόγκα (λίμπερο), Α. Βογιατζόγλου 2, Λεωνίδου 7, Κονοπάτσκα, Ι. Βογιατζόγλου