«Γιορτή» υπό το... βλέμμα του Παύλου Γιαννακόπουλου!

Με κορυφαίους τους τρεις «Παπά» (Παπαπέτρου, Παπαγιάννη και Παππά) και τον Τόμας (4 τρίποντα), ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα με 90-63 την Χίμκι και θα αντιμετωπίσει αύριο στον τελικό την Φενερμπαχτσέ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ιδανικά στο ματς, με τον Λάσμε να βγάζει με τάπα την πρώτη άμυνα και τον Παπαπέτρου να κάνει το 2-0. Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε τους 6 από τους 8 πρώτους πόντους της ομάδας, με την Χίμκι να προηγείται πάντως με 8-9. Λάνγκφορντ, Γκιστ και Μήτογλου έφεραν το τριφύλλι μπροστά (14-9, 16-15), ενώ με τρίποντο του Τόμας το σκορ έφτασε στο 19-17, με την λήξη της περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στους 5, με τους Αντετοκούνμπο, Λάνγκφορντ και Τόμας να σκοράρουν. Η Χίμκι έμεινε «κολλημένη» στο σκορ (26-26, 28-28), για να αναλάβει δράση ο Νίκος Παππάς. Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε γκολ-φάουλ, ευστόχησε σε 2 βολές και μοίρασε μια πολύ ωραία ασίστ στον Γκιστ, με το τριφύλλι να φτάνει στο 35-29. Οι Ρώσοι μείωσαν ξανά στους 3 (37-34), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με buzzer-beater τρίποντο του Λάνγκφορντ.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός, στέλνοντας την διαφορά ακόμα και στους 18. Η Χίμκι αρχικά κρατήθηκε κοντά (44-38), όμως το τριφύλλι «έτρεξε» ένα σερί 12-0 με Λάσμε, Αντετοκούνμπο, Λάνγκφορντ, Καλάθη και Γκιστ, παίζοντας ταυτόχρονα εξαιρετική άμυνα με πολλά κλεψίματα, φτάνοντας στο 56-38. Οι Ρώσοι μείωσαν stους 10, όμως Γκιστ, Λάνγκφορντ και Παπαπέτρου διατήρησαν το προβάδισμα ασφαλείας.

Η Χίμκι έκανε μια τελευταία απόπειρα να επιστρέψει στο ματς, όμως το σχήμα με Παππά, Παπαπέτρου και Παπαγιάννη απέδωσε τα μέγιστα, με τον Παναθηναϊκό να μην αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα. Ο Παππάς με τρίποντο έκανε το 69-57, ο Παπαπέτρου ευστόχησε επίσης από τα 6.75μ. και ο Παπαγιάννης έκανε... πάρτι κάτω από τα καλάθια με τάπες και καρφώματα! Πολύτιμη και η συνεισφορά του Λεκαβίτσιους, με σωστές αποφάσεις, ενώ ο Τόμας διαμόρφωσε το 84-62 με δύο συνεχόμενα τρίποντα.

Στα τελευταία λεπτά ο Πασκουάλ πέρασε στο παρκέ και τους Καλαϊτζάκη και Σακελλαρίου, με τον νεαρό γκαρντ να σκοράρει κιόλας από την γραμμή των βολών. Ο Παπαγιάννης συνέχισε να «κυνηγά» κάθε φάση μέχρι το τέλος του αγώνα, όντας εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης, παρ'ότι πήρε μικρό χρόνο συμμετοχής, ενώ ο Τόμας με ακόμα ένα τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 90-63!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-34, 62-50, 90-63

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 14 (4), Λάνγκφορντ 12 (2), Παπαγιάννης 6, Λάσμε 6, Σακελλαρίου, Παπαπέτρου 15 (1), Παππάς 8 (1), Γκιστ 13, Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 5, Λοτζέσκι, Καλάθης 1, Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 3