Φιλική ήττα με χρήσιμα συμπεράσματα

Ο Παναθηναϊκός, έχοντας πολλά νέα πρόσωπα και με τον Μακέντα να παίρνει για πρώτη φορά χρόνο συμμετοχής, ηττήθηκε με 1-0 από τον Ατρόμητο σε φιλική αναμέτρηση για φιλανθρωπικό σκοπό. Απαράδεκτες εικόνες στις εξέδρες!

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με σηματισμό 3-5-2, με το παιχνίδι να είναι αναγνωριστικό στα πρώτα λεπτά. Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, όμως ο Ξενόπουλος απομάκρυσε σε κόρνερ το γύρισμα του Ενσικουλού, ενώ απέκρουσε και το σουτ του Κιβρακίδη στο 19'. Το τριφύλλι είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 22', με τον Καμπετσή να κάνει υπέροχη ενέργεια και να συνεργάζεται με τον Χατζηθεοδωρίδη, αλλά το σουτ του να κοντράρει στα σώματα.

Στο 37' ο Μαυρομμάτης πήρε την κεφαλιά από το κόρνερ του Χατζηθεοδωρίδη, όμως ο Θεοδωράκης μπλόκαρε εύκολα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο άνηκε στους γηπεδούχους, με τον Ούμπιντες να σουτάρει ανενόχλητος μέσα από την περιοχή στο 38' και τον Ξενόπουλο να κάνει την εντυπωσιακή επέμβαση. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, το μακρινό σουτ του Χατζηθεοδωρίδη στο 44' πέρασε άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους Αποστολάκη, Πούγγουρα και Χατζηγιοβάνη να αντικαθιστούν τους Ινσούα, Μαυρομμάτη και Γιόχανσον. Ωστόσο, μια ένταση στην κερκίδα με ανταλλαγή φωτοβολίδων προκάλεσε την προσωρινή διακοπή της αναμέτρησης. Μετά την επανέναρξη, στο 61ο λεπτό ο Μακέντα πήρε την θέση του Σέχου, με το σύστημα να γυρίσει σε 3-4-3 και τον Ιταλό να κάνει το ανεπίσημο ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα.

Οι αλλαγές συνεχίστηκαν, με τον Δώνη να περνά στο ματς τους Σιφναίο, Ηλιάδη και Μαυρουδή, αντί των Κουντουριώτη, Καμπετσή και Χατζηθεοδωρίδη, στο 69'. Το γκολ για τον Ατρόμητο ήρθε στο 75ο λεπτό, με τον Μάντσον να σουτάρει δυνατά από τα 35 μέτρα και τον Ξενόπουλο να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 80' μάλιστα οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα, αλλά ο Παντελάκης πρόλαβε να απομακρύνει προ του Μπρούνο και έσωσε το τριφύλλι από το 2-0.

Στα 5 λεπτά των καθυστερήσεων ο Ατρόμητος είχε και δοκάρι, με κεφαλιά του Ρονάλντο που κέρδισε στον αέρα τον Πούγγουρα. Αυτή ήταν η τελευταία φάση της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 1-0 και τον Δώνη να δοκιμάζει πρόσωπα και σχήματα.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Ξενόπουλος, Γιόχανσον (46' Χατζηγιοβάνης), Μαυρομμάτης (46' Πούγγουρας), Παντελάκης, Ινσούα (46' Αποστολάκης), Τζανδάρης, Θεοχάρης, Χατζηθεοδωρίδης (69' Μαυρουδής), Κουντουριώτης (69' Ηλιάδης), Καμπετσής (69' Σιφναίος), Σέχου (61' Μακέντα)