Ασταμάτητοι!

Ο νεανικός Παναθηναϊκός υπέταξε και τον Λεβαδειακό (3-0), με υπέροχη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και σωστή διαχείριση στο δεύτερο, κάνοντας το «4Χ4» στο πρωτάθλημα! ΚαμπετσήςΧατζηθεοδωρίδης και Γιόχανσον οι σκόρερ, ντεμπούτο με υπέροχη ασίστ ο Μακέντα, μεγάλο ματς ο Χατζηγιοβάνης.

Το ματς ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο για τον Παναθηναϊκό, που ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του φάση. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Χατζηγιοβάνης έκανε από δεξιά την σέντρα και ο Καμπετσής πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας για να την στείλει στα δίχτυα. Ο νεαρός επιθετικός μάλιστα θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ και στο 11', όταν κυνήγησε την μπάλα μετά από λάθος του Φαβάρο, αλλά ο Επασί πρόλαβε να απομακρύνει. Στο 18' οι «πράσινοι» απείλησαν ξανά, με υπέροχη σέντρα του Μπουζούκη και κεφαλιά-ψαράκι του Ινσούα που πέρασε άουτ.

Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να ανέβει στο γήπεδο και είχε δύο καλές στιγμές στο 18' και το 20' με τον Μαρκόφσκι. Την πρώτη φορά ο επιθετικός των Βοιωτών πήρε την κεφαλιά μετά από φάουλ, με τον Διούδη να μπλοκάρει εύκολα, ενώ την δεύτερη σούταρε αρκετά άουτ από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν την κατοχή και έπαιζαν όμορφο ποδόσφαιρο, όμως στο 28' και το 33' οι τελικές πάσες δεν ήταν οι καλύτερες. Η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 36ο λεπτό, με τον Καμπετσή να στρώνει στον Χατζηγιοβάνη κι αυτό να εξαπολύει έναν «κεραυνό», που σταμάτησε στο δοκάρι του Επασί!

Στην εξέλιξη της φάσης, ο Λεβαδειακός βγήκε μπροστά και ο Διούδης πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή επέμβαση, σε πολύ όμορφο σουτ του Σουμπίνιο. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα λήξει με το σκορ στο 1-0, το τριφύλλι βρήκε και δεύτερο γκολ στην εκπνοή. Ο Ινσούα έκανε μια εκπληκτική μπαλιά προς τον Χατζηγιοβάνη, αυτός κοντρόλαρε υπέροχα και γύρισε στον επερχόμενο Χατζηθεοδωρίδη, που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να διαμορφώσει το 2-0, μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο!

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον Παναθηναϊκό να αφήνει την μπάλα στους φιλοξενούμενους, οι οποίι όμως αδυνατούσαν να δημιουργήσουν φάσεις. Αντιθέτως, οι «πράσινοι» έφτασαν στο 50' και το 56' με καλές προϋποθέσεις προς τα καρέ του Λεβαδειακού, όμως ο Μπουζούκης άργησε να τελειώσει την φάση, ενώ το σουτ του Δώνη κόντραρε. Οι Βοιωτοί θα μπορούσαν να απειλήσουν στο 62', με τον Καραχάλιο να κάνει μια επικίνδυνη σέντρα αλλά την μπάλα να περνάει από όλους και να καταλήγει άουτ.

Στο 66ο λεπτό ο Γιώργος Δώνης προχώρησε σε διπλή αλλαγή, περνώντας τους Εμμανουηλίδη και Κάτσε αντί των Χατζηθεοδωρίδη και Δώνη, ενώ στο 75' έκανε το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα και ο Μακέντα, αντικαθιστώντας τον Καμπετσή. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Λεβαδειακός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Εμμανουηλίδη στον Σαμπαντογκό. Στο 79' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι, αλλά η κεφαλιά του Γιακουμάκη κατέληξε πάνω στην αγκαλιά του Διούδη.

Στην εκπνοή του αγώνα μάλιστα το τριφύλλι έφτασε και σε τρίτο γκολ, με τον Ματίας Γιόχανσον! Ο Σουηδός μπακ συνεργάστηκε υπέροχα με τον Μακέντα, ο Ιταλός του έστρωσε την μπάλα με τακουνάκι κι αυτός «εκτέλεσε» για να πετύχει το τρίτο του τέρμα μέσα στην σεζόν και να διαμορφώσει το τελικό 3-0, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Χ. Δώνης (66' Κάτσε), Κουρμπέλης, Χατζηθεοδωρίδης (66' Εμμανουηλίδης), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής (75' Μακέντα)