Κατέβηκε στο γήπεδο στο 80...

Ο Παναθηναϊκός ήταν προβληματικός απέναντι στην Ομόνοια, η οποία κέρδισε τους «πράσινους» με 1-0. Μόνο μετά το 80' απείλησε την αντίπαλη ομάδα το τριφύλλι.

Πριν αρχίσει ο αγώνας, υπήρξε ενός λεπτού σιγή.

Ο Παναθηναϊκός ήταν μέτριος στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να απειλεί την Ομόνοια, η οποία στο 18' με την δεύτερη σε 5' ευκαιρία του Ντάρμπισαϊρ άνοιξε το σκορ και έβαλε το μόνο γκολ του αγώνα, αφού μετά την εντυπωσιακή επέμβαση του Κότσαρη στο σουτ του Μοντες, ο Χριστοφή έβγαλε ωραία μπαλιά και ο Ντάρμισαϊρ πετάχτηκε μπροστά από τον Κουλιμπαλί και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι «πράσινοι» για ακόμα μία φορά έκανα αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις τους, δίνοντας κατοχές στον αντίπαλο. Από την λάθος πάσα του Χατζηγιοβάνη ξεκίνησε η φάση του γκολ. Η Ομόνοια πλησίασε σε δεύτερο γκολ στο 34' όταν ο Κότσαρης έβγαλε το τετ-α-τετ του Λόπες με τα πόδια και στην συνέχεια έδιωξε και τη σέντρα σουτ του Ζίβετς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δώνης πέρασε στο ματς τους Κουρμπέλη, Μπουζούκη και Σέχου αντί των Στάικου, Χατζηγιοβάνη και Ρεγκάκου. Ο αρχηγός του τριφυλλιού άλλαξε λίγο την εμφάνιση του Παναθηναϊκού με την είσοδό του κρατώντας περισσότερο την μπάλα στα πόδια του.

Στο 67', ο Ραμίρες σούταρε από διαγώνια θέση μετά από πάσα του Χριστοφή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 80’, ο Μπουζούκης εκτέλεσε απευθείας το κερδισμένο φάουλ του Τζανδάρη όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 83’, ο Κουρμπέλης προσπάθησε να απειλήσει από μακρινή απόσταση όμως δεν βρήκε στόχο. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σέχου πήρε και έδωσε την μπάλα στον Εμμανουηλίδη που μπήκε στην περιοχή και σούταρε την μπάλα αλλά πέρασε λίγο άουτ, ενώ είχε και την δυνατότητα να πασάρει στον επερχόμενο Πίσπα, όμως προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση. Στο 87’, οι «πράσινοι» κόντεψαν να φτάσουν πάλι κοντά στην ισοφάριση όταν ο Πίσπας έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ σε κενή ουσιαστικά εστία, μετά από ωραίο γύρισμα του Εμμανουηλίδη.