Χωρίς αντίσταση...

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην Λάρισα με αντίπαλο την ομώνυμη ομάδα, χωρίς να απειλήσει με κλασικές ευκαιρίες καθώς το πρόβλημα στην επίθεση παραμένει άλυτο. Η ομάδα έπαιξε καλό ποδόσφαιρο σε ελάχιστα σημεία, όμως η απουσία προσωπικοτήτων στερεί μεγάλο μέρος της αποτελεσματικότητάς της.

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε με σύστημα 3-5-2 τους Διούδη, Γιόχανσον, Μαυρομμάτη, Κουρμπέλη, Πούγγουρα, Χατζηθεοδωρίδη, Κάτσε, Δώνη, Μουνιέ, Μπουζούκη και Εμμανουηλίδη.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό καθώς μόλις στο 6ο λεπτό ο Πίτι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να συνέλθει από την «ψυχρολουσία», αλλά δεν απείλησε μέχρι το 20ο λεπτό, με τον Χατζηθεοδωρίδη να αναλαμβάνει τις όποιες πρωτοβουλίες.

Στο 21' σε σέντρα του Εμμανουηλίδη, ο Μόρας παραχώρησε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμμετάλευτο για τους «πράσινους». Στο 24 ο Μουνιέ κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, όμως η εκτέλεση του Μπουζούκη είχε κέρδος ένα νέο κόρνερ το οποίο δεν δημιούργησε κίνδυνο για την εστία του Κρίστινσον. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την κατοχή και να απειλεί από την αριστερή πλευρά (με τον Μουνιέ κυρίως). Στο 42' μακρινό σουτ του Δώνη μπλόκαρε ο Κρίστινσον και αυτή ήταν η τελευταά φάση για το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και πρώτο με την διαφορά οτι ο Νούνιτς στο 54', έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι (και όχι στα δίχτυα) και μετά στον Διούδη, με τον Παναθηναϊκό να γλυτώνει το 2-0. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι ακίνδυνος επιθετικά και έκανε μαζεμένες τις αλλαγές στο 62'. Οι Εμμανουηλίδης, Μαυρομάτης, Γιόχανσον, Κάτσε, Μουνιέ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης πέρασαν εκτός ενώ στις θέσεις τους αγωνίστηκαν οι Θεοχάρης, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Τζανδάρης, Ινσούα, Χατζηγιοβάνης και Κουλιμπαλί. Στο 68' σουτ του Κουλιμπαλί, πέραε άουτ, ενώ στο 70' σουτ του Χατζηγιοβάνη μπόκαρε ο Γκέκας

Στο 72' στις θέσεις των Μπουζούκη και Δώνη πέρασαν οι Πίσπας και Ρεγκάκος, ενώ στο 82' ο Κουντουριώτης πήρε τη θέση του Κουρμπέλη. Στο 80' σε μια αμφισβητούμενη φάση γκολ του Ρεγκάκου ακυρώθηκε ως οφσάιτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, που βρήκε το τριφύλλι για άλλον έναν αγώνα να μην γεύεται την χαρά της νικης.