Στοίχισε ξανά η απειρία

Η απειρία στοίχισε για άλλη μία φορά στο τριφύλλι, καθώς η καλή εμφάνιση δεν συνοδεύτηκε από ανάλογο αποτέλεσμα (ήττα με 3-1 από την Ντεν Χάαγκ). Πριν την έναρξη της φιλικής αναμέτρησης στο Cars Jeans Stadion κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα από την πυρκαγιά, ενώ οι παίκτες του τριφυλλιού αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τον Διούδη στο τέρμα, τον Γιόχανσον ως δεξί στόπερ στην τριάδα της άμυνας, κεντρικό στόπερ τον Κολοβέτσιο, αριστερό τον Μαυρομάτη, δεξί φουλ μπακ τον Κουλιμπαλί, τον Χατζηθεοδωρίδη αριστερό φουλ μπακ, τους Κάτσε και Στάικο κεντρικούς μέσους, τον Χατζηγιοβάνη στην αριστερή πλευρά με τον Μπουζούκη στη δεξιά, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρίσκονταν ο Ρεγκάκος.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και μόλις στο 3' ο Ρεγκάκος με ωραία ενέργεια γύρισε τη μπάλα στο κέντρο της αντίπαλης άμυνας, όπου ο Χατζηθεοδωρίδης πλάσαρε με το δεξί και άνοιξε το σκορ για το τριφύλλι (0-1).

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν ψηλά και στα πρώτο 20λεπτο ήταν καλύτεροι από τους γηπεδούχους. Όμως στο 23', ο Μπέκερ από την αριστερή πλευρά τροφοδότησε με σέντρα τον Γκόουσενς που ισοφάρισε με σουτ εντός περιοχής (1-1).

Η ανατροπή ήρθε στο 30'. Σε συρτή σέντρα που εγινε από δεξιά ο Γιόχανσον δεν έδιωξε τη μπάλα, η οποία κατέληξε στον Χόουι που «έγραψε» το 2-1.

Ο Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα από την δεξιά πλευρά και οι αλλαγές του ημιχρόνου (9) είχαν σκοπό να λύσουν το πρόβλημα αυτό

Ο Γιώργος Δώνης ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο τους Κότσαρη ως τερματοφύλακα, Οικονομόπουλο, Θεοχάρη, Οικονόμου τριάδα στόπερ, τον Γιόχανσον δεξί μπακ χαφ και τον Ινσούα αριστερό, τους Τζανδάρη και Δώνη κεντρικούς χαφ, τους Μουνιέ και Μπουζούκη σε ελεύθερο ρόλο, με τον Σέχου στην κορυφή της επίθεσης.

Το τριφύλλι δημιούργησε πάλι φάσεις, στο 53' ο Μπουζούκης σούταρε έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε δίπλα απ' το δοκάρι, κόρνερ. Στο 60' ο Ινσούα σέντραρε από αριστερά αλλά ο Σέχου δεν βρήκε την μπάλα, ενώ το κόρνερ που κέρδισε στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός του απέφερε ένα σουτ άουτ του Τζανδάρη μέσα από την περιοχή.

Στο 70' πέρασαν στον αγώνα οι Εμμανουηλίδης και Αποστολάκης. Στο 78' προκλήθηκε σύρραξη μεταξύ των παικτών εξαιτίας αρκετών δυνατών μαρκαρισμάτων (με τον Μουνιέ να αποχωρεί με τρυματισμό στο γόνατο), αλλά ευτυχώς τα πνεύματα ηρέμησαν. Τέλος στο 87' -και ενώ ο  Παναθηναϊκός έπαιζε με παίκτη λιγότερο (αποχώρηση Μουνιέ)- ο  Ζονγκ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης (46' Κότσαρης), Γιόχανσον (70' Αποστολάκης), Κολοβέτσιος (41' Θεοχάρης), Μαυρομάτης (46' Οικονόμου), Κουλιμπαλί (46' Οικονομόπουλος), Κάτσε (46' Τζανδάρης), Στάικος (46' Δώνης), Χατζηθεοδωρίδης (46' Ινσούα), Χατζηγιοβάνης (46' Μουνιέ), Μπουζούκης (70' Εμμανουηλίδης), Ρεγκάκος (46' Σέχου).