Και... καλή μας χρονιά!

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-0 από την Άλκμααρ στο πρώτο του φιλικό, με τον Γιώργο Δώνη να δοκιμάζει πολλούς ποδοσφαιριστές. Λίγες φάσεις για το τριφύλλι, έκανε αισθητή την παρουσία του ο κόσμος!

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια και σχηματισμό 3-4-3. Κολοβέτσιος, Οικονόμου και Γιόχανσον ήταν η τριάδα της άμυνας, με τους Κουλιμπαλί και Ινσούα ως μπακ-χαφ. Κάτσε και Δώνης έπαιξαν στο κέντρο, με τον Χατζηγιοβάνη δεξιά, τον Μουνιέ αριστερά και τον Ρεγκάκο να ξεκινάει στην κορυφή.

Η Άλκμααρ, όντας σαφώς πιο έτοιμη, μπήκε καλύτερα από το τριφύλλι στο ματς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 18, με τον Μποαντού. Οι «πράσινοι» απείλησαν στο 26' με Κουλιμπαλί και Μουνιέ, ενώ 2 λεπτά μετά ο Διούδης μπλόκαρε το σουτ του Φράιντεϊ. Ο Χατζηγιοβάνης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 39', και στην εκπνοή του ημιχρόνου (44') ο Φράιντεϊ διαμόρφωσε το 2-0 για τους Ολλανδούς. Νωρίτερα, στο 36', ο Διούδης έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Ιντρίσι.

Το τριφύλλι παρατάχτηκε με αλλαγές στο δεύτερο μέρος, με τον Κότσαρη να αντικαθιστά τον Διούδη και τους Στάικο, Μαυρομάτη και Τζανδάρη να παίρνουν τις θέσεις των Ινσούα, Κάτσε και Δώνη. Η πρώτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 48', με το σουτ του Κουλιμπαλί, ενώ 1 λεπτό μετά ο Μποαντού έχασε μεγάλη ευκαιρία για την Άλκμααρ.

Στο 57' συνεχίστηκαν οι αλλαγές, με τους Μπουζούκη και Χαντζάρα να περνούν αντί των Χατζηγιοβάνη και Μουνιέ, ενώ στο 63' ο Δώνης έβαλε τους Πίσπα και Θεοχάρη στις θέσεις των Ρεγκάκου και Γιόχανσον. Λίγο μετά, στο 70', πέρασε στο παιχνίδι και ο Αποστολάκης, αντί του Ουσμάν Κουλιμπαλί και στο 71' ο Οικονομόπουλος αντί του Οικονόμου.

Το ματς δεν είχε πάντως ιδιαίτερο ρυθμό, με Κότσαρη να χρειάζεται να κάνει... αισθητή την παρουσία του στο 73', αποκρούοντας το σουτ του Μπελ Χασάνι. Στο 80' ο Μπουζούκης δοκίμασε τα πόδια του, όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ αμέσως μετά ο Κουντουριώτης αντικατέστησε τον Κολοβέτσιο. Στο 87' η κεφαλιά του Πίσπα πέρασε άουτ, με τους Ολλανδούς να χάνουν την τελευταία ευκαιρία του αγώνα, στο 89'.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης (46' Κότσαρης), Κολοβέτσιος (80' Κουντουριώτης), Οικονόμου (71' Οικονομόπουλος), Γιόχανσον (63' Θεοχάρης), Κουλιμπαλί (70' Αποστολάκης), Ινσούα (46' Μαυρομάτης), Κάτσε (46' Στάικος), Δώνης (46' Τζανδάρης), Χατζηγιοβάνης (57' Μπουζούκης), Μουνιέ (57' Χαντζάρας), Ρεγκάκος (63' Πίσπας)