Δεν άξιζε την ήττα

Εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με το πρώτο φιλικό,αγωνίστηκε ο Παναθηναϊκός. Το τελικό 2-1 είναι απόρροια της απειρίας των νεαρών παιχτών και όχι της συνολικής εικόνας της ομάδας, η οποία με την βασική 11άδα στο χορτάρι ήταν μπροστά στο σκορ με 0-1.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχτηκε με τον Γιόχανσον δεξιά, τον Κολοβέτσιο στο κέντρο και τον Οικονόμου αριστερά της άμυνας. Δεξιά στα χαφ ο Κουλιμπαλί, αριστερά ο Ινσούα, Δώνης και Στάϊκος στο κέντρο της μεσαίας γραμμής, τον Χατζηγιοβάνη σε ελεύθερο ρόλο, ενώ ο Ρεγκάκος και Μουνιέ (να αλλάζει πλευρές) αγωνίστηκαν στην επίθεση

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Αντβέρπ να έχει τον έλεγχο του αγώνα και τον Παναθηναϊκό απλά να παρακολουθεί. Στο 9', σε βαθιά μπαλιά στην καρδιά της «πράσινης» άμυνας είχαμε την πρώτη ευκαιρία για τους Βέλγους με σουτ του Μπολινγκί που πέρασε άουτ. Στο 15' ο Οβούσου γύρισε την μπάλα από πλάγια στην περιοχή στο ύψος του πέναλτι, οι αμυντικοί δεν έδιωξαν αλλά το τελικό σουτ του Μπολινγκί απομακρύνθηκε από την «πράσινη» άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός μετά στο πρώτο 15λεπτο άρχισε να βρίσκει ρυθμό. Κέρδισε το πρώτο κόρνερ στο 17', χωρίς αποτέλεσμα, το δεύτερο στο 21' με κεφαλιά του Κουλιμπαλί που πέρασε άουτ. Στο 23' είχαμε διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες.

Μετά την διακοπή ο Παναθηναϊκός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Πρώτη οργανωμένη επίθεση και σουτ στο 28' με σουτ από τον Ρεγκάκο, επικίνδυνο φάουλ στο 31' έξω από την περιοχή χωρίς ευτυχή κατάληξη. Στο 38', ο Κουλιμπαλί κοντρόλαρε με το δεξί και σούταρε με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 40' ο Χατζηγιοβάνης έφτασε σχεδόν μέχρι την μικρή περιοχή από πλάγια, αλλά αντί να σουτάρει γύρισε την μπάλα και απομάκρυναν οι Βέλγοι.

Το πρώτο «πράσινο» γκολ των φιλικών, ήρθε στο 44ο λεπτό. Οι «πράσινοι» έκλεψαν την μπάλα στη μεσαία γραμμή, ο Μουνιέ ξέφυγε από δεξιά, πλαγιοκόπισε, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στην μπάλα στο ύψος της περιοχής και ο Στάικος με δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Άντβερπ «γράφοντας» το 0-1.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης (στο 47') η Άντβερπ ισοφάρισε. Ο Κότσαρης έκανε άστοχη έξοδο σε βαθιά μπαλιά ο Οβούσου πήρε την κεφαλιά και ο Φαρίς έγραψε άκοπα το 1-1 σε κενή εστία.  Με νέο λάθος σε στιγμή αδράνειας της άμυνας αλλά και του Κότσαρη, ο Χέλμανς με πλασέ έκανε εύκολα το 2-1. Ο Δώνης μέχρι την ανάπαυλα για να δροσιστούν οι παίχτες (70'), είχε πραγματοποιήσει 10 αλλαγές αφήνοντας μόνο τον Κολοβέτσιο από την αρχική 11άδα, δίνοντας ευκαιρία σε όλους τους «μικρούς» να πατήσουν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Παναθηναίκός δεν απείλησε (πλην ενός δυνατού σουτ του Κάτσε στο 85' που μπλόκαρε με δυσκολία ο Μπολάτ) αλλά δεν απειλήθηκε κιόλας και το 2-1 ήταν το τελικό σκορ της φιλικής αναμέτρησης.

Καλύτεροι «πράσινοι» οι Μουνιέ, Δώνης και Στάικος, όσο αγωνίστηκαν.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης (Κότσαρης 46'), Γιόχανσον (Μαυρομάτης 63'), Οικονόμου (Θεοχάρης 63'), Κολοβέτσιος (Αποστολάκης 80)', Ινσούα (Χατζηθεοδωρίδης 53'), Κουλιμπαλί (Οικονομόπουλος 68'), Δώνης (Τζανδάρης 63'), Στάικος (Κάτσε 46'), Χατζηγιοβάνης (Μπουζούκης 45'), Μουνιέ (Κουντουριώτης 68'), Ρεγκάκος (Πίσπας 63')