ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΥΛΟ!

Ο Παναθηναϊκός ήταν μετριότατος στο πρώτο ημίχρονο, όμως με ΜΥΘΙΚΗ εμφάνιση στο δεύτερο 20λεπτο ΣΥΝΕΤΡΙΨΕ τον Ολυμπιακό (84-70) και κατέκτησε το 37ο πρωτάθλημα της ιστορίας του, αφιερωμένο στον Παύλο Γιαννακόπουλο! Μεγάλο ματς από Τζέιμς, Παππά, Σίνγκλετον και Γκιστ!

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 0-4, για να ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό σερί 10 πόντων του τριφυλλιού. 6 πόντοι από τον Γκιστ και 4 από Σίνγκλετον και Λοτζέσκι (2 ο καθένας) έφεραν τον δείκτη του σκορ στο 10-4, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα. Το σκορ έφτασε στο 10-13, Βουγιούκας και Καλάθης σκόραραν όμως η λήξη της περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό στο +1.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πιο δυναμικά το δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασαν στο 18-15 και το 21-18 με πόντους από Καλάθη και Τζέιμς. Ο Γκιστ με γκολ-φάουλ έκανε το 24-22 και στην συνέχεια «έσκασε» μια εντυπωσιακή τάπα στον Ρόμπερτς, ενώ στην συνέχεια ο Καλάθης χρεώθηκε με ανύπαρκτο τρίτο φάουλ. Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός πήρε πόντους μόνο από βολές, με τον Παππά (3/4), τον Λοτζέσκι (3/4) και τον Σίνγκλετον (1/2) και με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αρκετή καθυστέρηση, αφού η αποστολή του Ολυμπιακού είχε κλειστεί στα αποδυτήρια και απειλούσε να φύγει από το γήπεδο. Ο Παναθηναϊκός μείωσε αμέσως στον πόντο με τρίποντο του Ρίβερς, ενώ με βολές από Λοτζέσκι και καλάθι του Σίνγκλετον το σκορ έφτασε στο 38-38. Γκιστ και Σίνγκλετον σκόραραν για το 42-39, όμως ο Καλάθης υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ (4ο) και δημιούργησε ένα μεγάλο πρόβλημα για τον Τσάβι Πασκουάλ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν δύο φορές στον πόντο (42-41 και 46-5), όμως με καλάθι του Αντετοκούνμπο, τρίποντο του Λοτζέσκι και βολές του Σίνγκλετον, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +8. Ο Ολυμπιακός έμοιαζε... ανήμπορος να αντιδράσει, και παρ'ότι βρήκε πόντους με 2 εύστοχες βολές, είδε τον Παππά να πετυχαίνει 4 συνεχόμενους πόντους και να διαμορφώνει το 57-47. Ο Αντετοκούνμπο σταμάτησε με εντυπωσιακή τάπα τον Σπανούλη, αυτός ευστόχησε τελικά σε σουτ τριών πόντων, αλλά ο Τζέιμς με εντυπωσιακό buzzer-beater τρίποντο από τα 8 μέτρα κράτησε την διαφορά στους 10!

Ο ΜακΛιν μείωσε με καλάθι στους 8, αλλά ακολούθησε ένα νέο «κρεσέντο» του Παναθηναϊκού με τάπα του Αντετοκούνμπο στον Πρίντεζη, εντυπωσιακό κάρφωμα και τρίποντο του Παππά αλλά και γκολ-φάουλ του Τζέιμς, για το 68-52! Ο Παππάς με βολή μετά από αντιαθλητικό φάουλ έκανε το 69-54, ενώ ο Ρίβερς με τρίποντο έστειλε την διαφορά στους 17 (72-55)!

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 12, αλλά με καλάθια από Τζέιμς και 2/2 βολές από τον Γκιστ το σκορ έφτασε στο 78-60, με τον κόσμο να έχει στήσει... πάρτι στο ΟΑΚΑ! Ο Ολυμπιακός έκανε μια... ύστατη προσπάθεια να πλησιάσει, αλλά ο Καλάθης με καλάθι και τρίποντο έκανε το 83-66 και έβαλε... τέλος στο ματς!

Ο Τζέιμς με μια εύστοχη βολή έβαλε απλά το... κερασάκι στην τούρτα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την μεγάλη νίκη με 84-70 και να κατακτά το 37ο πρωτάθλημα της ιστορίας του, αφιερωμένο φυσικά στον μεγάλο Παύλο Γιαννακόπουλο!

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-35, 60-50, 84-70