Δεν αρκούσε ο Ματ...

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε την χειρότερη εμφάνισή του στους τελικούς και σε συνδυασμό με την χειρότερη διαιτησία της χρονιάς, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 92-76 και έστειλε την σειρά σε πέμπτο ματς. Λοτζέσκι με διαφορά ο κορυφαίος!

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε για ακόμη μια φορά με τους Ρίβερς και Λοτζέσκι στην αρχή πεντάδα, με τον δεύτερο να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο της ομάδας. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ήταν πολύ ανώτερος και προηγήθηκε γρήγορα με 8-3 και 14-7, παρά τα καλάθια από Καλάθη και Γκιστ.

Σίνγκλετον και Καλάθης μείωσαν για το τριφύλλι, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν ψηλά την διαφορά. Ο Γκιστ με γκολ-φάουλ και βολή προσπάθησε να κρατήσει τους «πράσινους» κοντά, ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε γκολ-φάουλ, όμως η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες στο +9.

Το ξεκίνημα του τριφυλλιού στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετά καλό, με τους Τζέιμς και Βουγιούκα να σκοράρουν από την γραμμή των βολών και τον αρχηγό να σκοράρει για το 28-24. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως απάντησαν και ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (38-26) παρά το καλάθι του Λοτζέσκι.

Γκιστ και Ρίβερς έριξαν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, ο Καλάθης πέτυχε καλάθι και στην συνέχεια γκολ-φάουλ, αλλά δεν ήταν αρκετά για να βάλουν τους «πράσινους» στο ματς. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις βολές που κέρδισε και κάπως έτσι κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα 12 πόντων.

Η τρίτη περίοδος έφερε την υπογραφή του Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 50-42. Ο Γκιστ έκανε το 53-44, για να ακολουθήσει νέο τρίποντο του Λοτζέσκι και αμέσως μετά τρίποντο του Τζέιμς, με την διαφορά να πέφτει στους 3 (53-50). Μετά από ένα τρίποντο των γηπεδούχων ακολούθησε μακρινό καλάθι του Λοτζέσκι, ο οποίος όμως χρεώθηκε με ανύπαρκτο 4ο φάουλ και αποχώρησε.

Στην επόμενη φάση χρεώθηκε με ανύπαρκτο 4ο φάουλ και ο Καλάθης, με το βάρος του σκοραρίσματος να πέφτει στον Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός πέτυχε 12 συνεχόμενους πόντους για τον Παναθηναϊκό, όμως ενδιάμεσα οι «πράσινοι» αδυνατούσαν να βγάλουν άμυνες, με αποτέλεσμα η λήξη της περιόδου να τους βρει πίσω για 7 πόντους.

Με τρίποντο κα καλάθι του Ρίβερς η διαφορά έμεινε στους 7 (76-69), για να ακολουθήσουν 3 ανύπαρκτες βολές για τον Ολυμπιακό. Ο Καλάθης έκανε το 77-71, όμως με σερί των «ερυθρολεύκων» με δύο καλάθια, τρίποντο και βολές το σκορ έφτασε στο 86-71, με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη.

Κάπου εκεί το ματς έλαβε τέλος, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει κάποιους πόντους από την γραμμή των βολών και τον Ολυμπιακό να παίρνει εύκολα την νίκη, με μια απο τις χειρότερες διαιτησίες όλων των εποχών.

Μάλιστα, στα τελευταία δευτερόλεπτα και με το ματς να έχει κριθεί, ο Μπόγρης παρότρυνε τους συμπαίκτες του να επιτεθούν, ενώ στην συνέχεια έκανε επιθετικό φάουλ στον Λεκαβίτσιους, προκαλώντας τον Νικ Καλάθη και τους υπόλοιπους «πράσινους».

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 48-36, 71-64, 92-76