Ημιτελικά στο... ρελαντί!

Το τριφύλλι έπαιξε πιο... συγκρατημένα απ'ότι στα τελευταία παιχνίδια, κέρδισε εύκολα με 69-87 τον Κολοσσό και ετοιμάζεται πλέον για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με... κεκτημένη ταχύτητα από τις τελευταίες του αναμετρήσεις, φτάνοντας γρήγορα στο 5-12 με πόντους από Ρίβερς, Παππά και Σίνγκλετον. Η διαφορά έφτασε τους 10 με τρίποντο του Ρίβερς και καλάθι του Καλάθη (7-17), με τον Κολοσσό ωστόσο να επανέρχεται και να μειώνει στους 4 στην λήξη της περιόδου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει με Γκιστ, Σίνγκλετον και Τζέιμς (18-25), αλλά τον Κολοσσό να πλησιάζει στο καλάθι. Τζέιμς και Αντετοκούνμπο σκόραραν με... κάθε τρόπο, με τον Έλληνα φόργουορντ να πετυχαίνει τους τελευταίους 6 πόντους των «πράσινων» στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι πάντως έβρισκαν λύσεις και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο -3, βάζοντας... δύσκολα στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Ο Κολοσσός διατηρήθηκε κοντά και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (44-48), όμως εκεί ήρθε το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού που «τελείωσε» το ματς. Ένα επιμέρους 0-16 με πόντους από Σίνγκλετον, Όγκαστ, Καλάθη, Λοτζέσκι και Παππά ήταν αρκετό, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το τριφύλλι στο +15, μετά και από καλάθι του Ρίβερς.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει αρχικά την διαφορά στους 22 (52-74) και στην συνέχεια να... αφήνει το γκάζι για να φτάσει στο τελικό 69-87.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-42, 52-67, 69-87