Πρωταπριλιάτικο αστείο!

Ο MVP Θάνος απέβαλλε με ανύπαρκτες κάρτες τον Ινσούα, αρνήθηκε πεντακάθαρο πέναλτι για χέρι του Βράνιες και άφησε τον Βόσνιο να κλείσει 90λεπτο παρ'ότι έπρεπε να έχει δεχτεί τουλάχιστον 4 κίτρινες, με την ΑΕΚ να κερδίζει τελικά με 3-0 το τριφύλλι σε ένα ματς-παρωδία!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι, επιβάλλοντας στο ξεκίνημα τον ρυθμό του και καταγράφοντας 3 τελικές εντός εστίας στο πρώτο δεκάλεπτο. Το μακρινό σουτ του Κάτσε, στο 6', κατέληξε στην αγκαλιά του Μπάρκα, ενώ ένα λεπτό μετά ο Κουλιμπαλί έκανε εκπληκτική ενέργεια και βγήκε απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ, που έδιωξε το σουτ του σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Μπάρκας μπλόκαρε την κεφαλιά που έγινε προς την εστία του.

Η ΑΕΚ στην συνέχεια ισορρόπησε το ματς, ενώ στο 12' έφτασε αρκετά κοντά στο γκολ, σε μια φάση που έπρεπε να υποδειχθεί οφσάιντ. Ο Αραούχο εκμεταλλεύτηκε μια κακή τοποθέτηση του Κολοβέτσιου και έπιασε το σουτ, όμως ο Έλληνας στόπερ έβαλε την κόντρα και απομάκρυνε. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στα επόμενα λεπτά, με την επόμενη τελική να έρχεται στο 25' με ένα μακρινό σουτ του Μπακασέτα που έφυγε αρκετά άουτ.

Τα δεδομένα του ματς ωστόσο άλλαξαν σε ένα πεντάλεπτο. Στο 30' ο Αραούχο στόπαρε εξαιρετικά μπροστά στον Ινσούα και με άπιαστο αριστερό έκανε το 0-1. Τέσσερα λεπτά μετά ο Θάνος απέβαλλε με ανύπαρκτη δεύτερη κίτρινη τον Ινσούα, για ένα αμφισβητούμενο φάουλ, ενώ ανύπαρκτη ήταν και η πρώτη κάρτα του Αργεντινού, που αποχώρησε έξαλλος για τα αποδυτήρια.

Το ρεσιτάλ μάλιστα συνεχίστηκε, αφού στο 44' και σε μια φάση ίδια με αυτή της αποβολής του Ινσούα, έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, ο Θάνος αρνείται να δώσει ακόμα και το φάουλ στον Δώνη! Στο 45' κόβεται με ανύπαρκτο οφσάιντ ο Μουνιέ, ενώ στο δεύτερο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Σιμόες δοκίμασε το σουτ, με τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει εύκολα.

Οι προθέσεις του Θάνου φάνηκαν πάντως με το ξεκίνημα, αφού στα πρώτα 2 φάουλ του Παναθηναϊκού έβγαλε ισάριθμες κάρτες (όλες αμφισβητούμενες -έως ανύπαρκτες-), ενώ στους γηπεδούχους δεν έβγαλε κάρτα ακόμα κι όταν ο Τσιγκρίνσκι κατέβασε μόνος του την μπάλα με το χέρι.

Η ΑΕΚ ευτύχησε να πετύχει το 2-0 στην πρώτη της φάση στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Χουλτ έκανε το συρτό γύρισμα και ο Γκάλο πέρασε την μπάλα από την «μύτη της βελόνας» για να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο πρωταγωνιστής του αγώνα πάντως συνέχισε να είναι ο Θάνος, που έκανε τα πάντα για εξασφαλίσει την νίκη των γηπεδούχων.

Στο 55' αρνείται να δώσει πέναλτι και κάρτα σε πεντακάθαρο χέρι του Βράνιες μέσα στην περιοχή, ενώ στο 61' ο Βόσνιος ρίχνει αγκωνιά στον Δώνη, ξανά χωρίς να τιμωρηθεί με κάρτα. Τρία λεπτά μετά, στο 64', ο Βράνιες κάνει νέο φάουλ με σπρώξιμο, όμως ο Θάνος αρνείται και πάλι να τον αποβάλλει. Νωρίτερα, στο 61', ο Λουτσιάνο είχε περάσει στην θέση του Μουνιέ, ενώ στο 57' ο Χριστοδουλόπουλος είχε σημαδέψει το δοκάρι με υπέροχη ενέργεια.

Το 3-0 ήρθε προ κενής εστίας από τον Αραούχο στο 68', μετά από νέο δοκάρι της ΑΕΚ σε φάση διαρκείας από κόρνερ. Στο 73' ο Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τους Βαγγέλη Οικονόμου και Γιάννη Μυστακίδη να παιρνούν στις θέσεις των Κάτσε και Δώνη. Στο 78' η ΑΕΚ είχε ακόμη ένα δοκάρι, με συρτό σουτ του Μπακασέτα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με ένα σουτ του Κουρμπέλη με το αριστερό να περνά άουτ στο 82', στην τελευταία αξιόλογη φάση ενός ματς... παρωδίας!

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Γιόχανσον, Κάτσε (73' Οικονόμου), Τζανδάρης, Κουλιμπαλί, Μουνιέ (61' Λουτσιάνο), Λουντ, Δώνης (73' Μυστακίδης)