ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ!

Οι Παίδες (Κ15) του Παναθηναϊκού, παρουσία του υπεύθυνου αγώνων της ΠΑΕ, Σπύρου Βλάχου, του Τάκη Φύσσα (υπεύθυνου ακαδημιών) αλλά και του «στρατηγού» Μίμη Δομάζου στέφθηκαν ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΛΛΑΔΑΣ με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ!

Αναγνωριστικά τα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο (διάρκειας 40 λεπτών) ξεχώρισαν οι Τσοντάκης (Παναθηναϊκός) και Κιτζάκης (ΠΑΟΚ). Στο 17' σε κεφαλιά του Κιτζάκη από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από σέντρα από την δεξιά πλευρά, απέκρουσε με τα πόδια ο Αυγερινός. Στο 24' μετά από φάουλ που κέρδισε το τριφύλλι ο Τζανίδας γύρισε παράλληλα την μπάλα στην περιοχή αλλά δεν αξιοποίησε την σέντρα κάποιος συμπαίχτης του. Στο 28' είχαμε ήδη 2 κίτρινες (Κριπαράκος και Τορρά) για το τριφύλλι. Στο 38' ήρθε η μεγάλη ευκαιρία για το τριφύλλι με τον Τσοντάκη να ξεμαρκάρεται, να φτάνει στο πλάι της μικρής περιοχής, αλλά το πλασέ του να εξουδετερώνεται από τον Τσιόπτση. Χωρίς άλλη ευκαιρία έληξε το ημίχρονο αλλά και χωρίς σκορ (0-0).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο 40λεπτο του αγώνα, πίεσε και κέρδισε μέτρα. Στο 48' κέρδισε φάουλ 1 μέτρο έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά η εκτέλεση του μέσα στην περιοχή, δεν είχε την επιθυμητή κατάληξη. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κυριαρχεί στην επανάληψη, υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ σε αβίαστα λάθη και σε ένα από αυτά ένα γύρισμα της μπάλας από τον Θεοδωρίδη στον Τσιόπτση, παραλίγο να καταλήξει σε... αυτογκολ! Κριπαράκος, Τόρρα και Τσοντάκης «έκρυβαν» την μπάλα για τους «πράσινους» όποτε ήθελαν. Ο ΠΑΟΚ από το 65' και έπειτα ισορρόπησε τον αγώνα και ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη του αλλαγή με τον Πορφυρόπουλο να περνάει στη θέση του Τζαβίδα στο 66'.

Ο Αυγερινός έκανε μια πολύ μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Κιτζάκη στο 69' μέσα από την μεγάλη περιοχή. Στο 70' ο Δημοσθενιάδης βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι, αλλά τελευταία στιγμή κόπηκε από την «ασπρόμαυρη» άμυνα. Στο 72' ο Τόρρα βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Τσιόπτση στο ύψος της περιοχής μετά από κάθετη του Κριπαράκου, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Στο 76', σουτ δυνατό ευθύβολο του Κριπαράκου έξω από την περιοχή, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Τσιόπτσης. Στο 80' νέο σουτ του Κριπαράκου, έπεσε στην δεξιά γωνία ο Τσιόπτσης και απομάκρυνε. Στις καθυστερήσεις σε εκτέλεση φάουλ του ΠΑΟΚ, ο Κούτσιας έπιασε κεφαλιά από το ύψος του πέναλτυ, χωρίς να ανησυχήσει τον Αυγερινό. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα πριν οδηγηθεί στην διαδικασία των πέναλτι.

Τσοντάκης (Παναθηναϊκός) 5-4
Ρούτσης (ΠΑΟΚ) 5-4 (απόκρουση Αυγερινού)

Το κλου της μετάδοσης ήταν η επιμονή των σχολιαστών αν ο Στοϊνοβιτς του ΠΑΟΚ ήταν γιος του γνωστού Στοϊνοβιτς, ερώτημα που ταλαιπωρούσε του σχολιαστές για 50 λεπτά!!!