Όχι έτσι...

Για 30 λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός, όμως στην τελευταία περίοδο θα έκανε την ανατροπή του αιώνα (από το -22) αν δεν υπήρχαν οι διατητές και η... απίστευτη τύχη του Λούκα Ντόνσιτς! 89-82 το τελικό αποτέλεσμα και το τριφύλλι μένει οριστικά εκτός final-4.

Το τριφύλλι πήρε το προβάδισμα με καλάθια από Καλάθη και Σίνγκλετον, όμως η Ρεάλ αντέδρασε και έφτασε στο 5-4. Με Βουγιούκα, Τζέιμς και Καλάθη οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +4, για να ακολουθήσει τρίποντο του Σίνγκλετον, μετά την νέα ισοφάριση των γηπεδούχων. Οι Μαδριλένοι ωστόσο ήταν καλύτεροι στην «τελική ευθεία» του δεκαλέπτου και προηγήθηκαν με 19-14, παρά το καλάθι του Λοτζέσκι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός... ξέχασε να κατέβει στο παρκέ, με αποτέλεσμα να παρακολουθήσουμε έναν μονόλο γης Ρεάλ. Με εξαίρεση ένα σημείο όπου με πόντους από Λοτζέσκι και Τζέιμς το σκορ ε΄φτασε στο 27-24, το τριφύλλι ήταν ανύπαρκτο και είδε την Ρεάλ να πετυχαίνει 10 σερί πόντους για το 37-24.

Τζέιμς και Πέιν πέτυχαν κάποιους πόντους για τους «πράσινους», όμως η τραγική άμυνα της ομάδας επέτρεψε στους Μαδριλένους να συνεχίζουν να σκοράρουν και να πάνε στα αποδυτήρια στπ +16, παρά το τρίποντο αλλά και τις δύο εύστοχες βολές του Νικ Καλάθη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά, η οποία έφτασε ακόμα και στους 22 πόντους (62-40), παρά το καλάθι του Τζέιμς και το τρίποντο του Σίνγκλετον. Η είσοδος του Παππά βελτίωσε τον Παναθηναϊκό, που με γκολ-φόυλ του Έλληνα γκαρντ και τρίποντα από τους Λοτζέσκι, Τζέιμς και Παππά κατάφερε να μειώσει. Γκιστ και Τζέιμς μείωσαν στους 13, όμως με ένα εντυπωσιακό τρίποντο του Γιουλ η Ρεάλ έκλεισε την περίοδο στο +18.

Οι «πράσινοι» μπήκαν στην τελευταία περίοδο αποφασισμένοι να διεκδικήσουν όσες πιθανότητςε τους αναλογούν και να γυρίσουν το ματς. Καλάθης και Σίνγκλετον (τρίποντο) μείωσαν στους 13, ενώ ακολούθησαν δύο τραγικά σφυρίγματα των διαιτητών, με την Ρεάλ να βρίσκει 2 πόντους από βολές. Το τριφύλλι όμως συνέχισε την αντεπίθεση και με πρωταγωνιστή τον Σίνγκλετον (καλάθι και τρίποντο) αλλά και λέι-απ του Καλάθη στον αιφνιδιασμό πλησίασε στους 8 (80-72), περίπου 5:30 λεπτά πριν το τέλος.

Ο Σίνγκλετον μείωσε κι άλλο με νέο τρίποντο, για να χρεωθεί στην συνέχεια με ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ. Ο Αντετοκούνμπο διατήρησε την διαφορά τους 5 (82-77), ενώ οι διατητές αρνήθηκαν να καταλογίσουν πεντακάθαρι αντιαθλητικό φάουλ του Ντόνσιτς πάνω του. Ο Καλάθης με φοβερό τρίποντο μείωσε στους 3 (85-82), όμως το ματς κρίθηκε από το τρίποντο... με ταμπλό που πέτυχε ο Ντόνσιτς, στην εκπνοή της επίθεσης της ομάδας του.

Με νέο ανύπαρκτο φάουλ ο Γιουλ οδηγήθηκε στις βολές και διαμόρφωσε το τελικό 89-82, με τον Παναθηναϊκό να μένει για ακόμη μια χρονιά εκτός final-4.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 51-35, 78-60, 89-82

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 21 (5), Ρίβερς, Τζέιμς 18 (1), Πέιν 4, Παππάς 6 (1), Ντένμον, Γκιστ 2, Βουγιούκας 1, Γκάμπριελ, Λοτζέσκι 10 (2), Καλάθης 18 (2), Αντετοκούνμπο 2