ΟΝΕΙΡΩΞΗ!

Με τον ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗ να βρίσκεται σε ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ βραδιά και να κάνει τα πάντα εντός παρκέ (11π. -16ασ.) και με «ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΟ» τον ΜΑΪΚ ΤΖΕΪΜΣ (24π.), ο Παναθηναϊκός ΙΣΟΠΕΔΩΣΕ (95-67) την Ρεάλ στο καμίνι του ΟΑΚΑ και έκανε το 1-0 στην σειρά!

Ονειρικό και πέρα από κάθε προσδοκία ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού, αφού η ατμόσφαιρα του κατάμεστου ΟΑΚΑ και ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Καλάθης «έπνιξαν» τους Ισπανούς! Ο Έλληνας γκαρντ, μετά από κλέψιμο, άνοιξε το σκορ, ενώ με τα τρίποντα των Τζέιμς και Σίνγκλετον το σκορ έφτασε στο 8-0. Τζέιμς και Αντετοκούνμπο διαμόρφωσαν το 12-0 και ανάγκασαν τον Λάσο να καλέσει τάιμ-άουτ, το οποίο όμως δεν άλλαξε τα πράγματα.

Με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, Αντετοκούνμπο και Γκιστ σκόραραν με άλει-ουπ καρφώματα από ασίστ του Καλάθη, ο οποίος διαμόρφωσε το 18-0, για να έρθει ο Τζέιμς και να κάνει 20 τους συνεχόμενους πόντους του τριφυλλιού. Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το τρίποντο του Τζέιμς και οι 3 βολές του Γκιστ διατήρησαν ψηλά την διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, πετυχαίνοντας 4 πόντους για το 26-17. Ο Γκάμπριελ ευστόχησε σε τρίποντο, όμως οι Μαδριλένοι κατάφεραν να μειώσουν στους 8. Τότε ανέλαβε και πάλι... δράση ο Τζέιμς, που έφερε τον δέκτη του σκορ στο 33-21, για να έρθει με την διαφορά στους 10 (33-23) ένα σερί 7-0, με 5 πόντους του Καλάθη και 2 του Γκάμπριελ.

Στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου η Ρεάλ κατάφερε να πετύχει 7 πόντους και να φτάσει τους 30, όμως τα δύο εύστοχα τρίποντα του Μάρκους Ντένμον είχαν αυξήσει την διαφορά για τους «πράσινους», οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 46-30.

Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τον Καλάθη να πετυχαίνει
το πρώτο καλάθι του τριφυλλιού και μετά να ξεκινά το... πάρτι! Με 4 πόντους του Τζέιμς
και γκολ-φάουλ του Γκιστ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 54-34, ενώ ακολούθησε νέο σερί με καλάθι και τρίποντο του Τζέιμς και βολές του Σίνγκλετον.

Ο Αντετοκούνμπο με εντυπωσιακό άλει-ουπ κάρφωμα από ασίστ του Καλάθη και ο Ντένμον με τρίποντο έφεραν την διαφορά στους 29, ενώ το τρίποντο του Λοτζέσκι διαμόρφωσε το 70-40. Ο σουτέρ του τριφυλλιού ευστόχησε μάλιστα και σε νέο σουτ από τα 6.75μ. και μαζί με 4 πόντους του Πέιν έφεραν τον δείκτη του σκορ στο 77-44!

Μπορεί η συνέχεια του αγώνα να ήταν... διαδικαστικού χαρακτήρα, ωστόσο το τριφύλλι συνέχισε να προσφέρει ουσία και θέαμα στον κόσμο. Τζέιμς και Πέιν σκόραραν για να φτάσει η ομάδα τους 80 πόντους, ενώ στην... εξίσωση μπήκε και ο Κένι Γκάμπριελ που με συνεχόμενα καρφώματα διαμόρφωσε το 86-54.

Ο Βουγιούκας πέτυχε διαδοχικούς πόντους για το 90-58 ενώ εκεί ήρθε και η ώρα του Νίκου Παππά, που ευστόχησε σε τρίποντο για το 93-60! Ο «επίλογος» γράφτηκε με καλάθι του Λούκας Λεκαβίτσιους, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει έτσι σκορ και από τους 12 παίκτες του!

Τα δεκάλετα: 26-13, 46-30, 77-44, 95-67

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Τζέιμς 24 (3), Πέιν 8, Παππάς 3 (1), Ντένμον 9 (3), Γκιστ 8, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 9 (1), Λοτζέσκι 6 (2), Καλάθης 11 (1), Αντετοκούνμπο 6