ΜΑΓΚΕΣ με ΨΥΧΗ και ΦΙΛΟΤΙΜΟ

Παρά την απουσία κινήτρου, οι ΜΑΓΚΕΣ του Μαρίνου Ουζουνίδη παρουσίασαν ένα εξαιρετικό πρόσωπο στην Νέα Σμύρνη και ΙΣΟΠΕΔΩΣΑΝ με το επιβλητικό 0-3 τον Πανιώνιο! Λουτσιάνο, Λουντ και Μολίνς οι σκόρερ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και ήταν αυτός που έδειχνε να το θέλει περισσότερο. Στο 5' ο Κάτσε έβγαλε έξυπνη μπαλιά για τον Μουνιέ, όμως ένας αμυντικός των γηπεδούχων έβαλε την κόντρα για να πάει η μπάλα στον Κότνικ. Στο 8' το σουτ του Δώνη κατέληξε κόρνερ, ενώ στο 9' δοκίμασε το πόδι του ο Λουντ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά. Το τριφύλλι συνέχισε να πιέζει, απειλώντας στο 12' και το 17'.

Αρχικά με σουτ του Δώνη που πέρασε άουτ και μετά όταν ο Κότνικ έκανε το λάθος αλλά ο Κάτσε έδωσε στον Μουνιέ που ήταν οφσάιντ. Ο Πανιώνιος είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία ένα λεπτό μετά, με τον Οικονομίδη να κάνει το γύρισμα αλλά τον Σπιριντόνοβιτς να μην προλαβαίνει να πλασάρει. Στο 21' ο Μουνιέ σούταρε πάνω στον Κότνικ, ενώ στο 24' ο Δώνης πέρασε μια πανέξυπνη μπαλιά, όμως ούτε ο Λουτσιάνο, ούτε ο Μουνιέ πρόλαβαν την μπάλα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους ήρθε στο 30' και ήταν για τους γηπεδούχους. Ο Κουρμπέλης έκανε το λάθος και ο Ντουρμισάι πάτησε περιοχή, όμως το σουτ του κατέληξε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά ο Πανιώνιος απείλησε ξανά, με τον Σταυρόπουλο να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από παρέμβαση του Κολοβέτσιου. Λίγο νωρίτερα, στο 30', ο Μουνιέ έστρωσε στον Κάτσε αλλά αυτός προτίμησε την ντρίμπλα αντί για το σουτ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

Το τριφύλλι «πάντως» χτύπησε στο ιδανικό χρονικό σημείο, ανοίγοντας το σκορ στο 35ο λεπτό με απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουτσιάνο. Μόλις τρία λεπτά μετά, στο 38', ο Βραζιλιάνος έβγαλε την μπαλιά στον Λουντ κι αυτός με έναν «κεραυνό» διαμόρφωσε το 0-2, δίνοντας πια ξεκάθαρο προβάδισμα στους «πράσινους», που διατήρησαν με ευκολία το υπέρ τους σκορ μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ήταν ουσιαστικά... διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού ο Πανιώνιος δεν κατάφερε ποτέ να επανέλθει στο ματς. Η μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων χάθηκε στο 65', όταν ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε την δυνατή κεφαλιά του Μπανανά. Δώδεκα λεπτά νωρίτερα, στο 53', ο Μπαντής -αντικατέστησε τον τραυματία Κότνικ- έδιωξε το σουτ που επιχείρησε στην κίνηση ο Ινσούα.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή στο 72ο λεπτό, με τον Γκιγιέρμο Μολίνς να περνά στην θέση του Χρήστου Δώνη. Στο 77' ο Βλαχοδήμος έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Ντουρμισάι, όμως η φάση ήταν σαν να μην έγινε, αφού υπήρχε οφσάιντ. Στο 84' πέρασε στο ματς και ο Τάσος Χατζηγιοβάνης, αντικαθιστώντας τον εξαιρετικό Λουτσιάνο που είχε γκολ κι ασίστ.

Στο 86' ο Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Στάικο να περνά στην θέση του Μουνιέ, ενώ 1 λεπτό μετά ήρθε το... κερασάκι στην τούρτα με τον Μολίνς να κάνει το 0-3 μετά από υποδειγματική αντεπίθεση! Στο 89' μάλιστα ο Βλαχοδήμος έκανε άλλη μια μεγάλη επέμβαση, σε σουτ του Μασούρα.

Στα 3 λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε τίποτα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μια εντυπωσιακή νίκη!

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Γιόχανσον, Κάτσε, Τζανδάρης, Λουντ, Μουνιέ (86' Στάικος), Λουτσιάνο (84' Χατζηγιοβάνης), Δώνης (72' Μολίνς)