«Ισοπέδωσε» τον Άρη και τώρα... τελικός!

Δίχως να φορτσάρει ιδιαίτερα, ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα με 84-63 τον Άρη και πλέον στρέφει την προσοχή του στον «τελικό» απέναντι στην Αρμάνι. Μεγάλο ματς ο Ντένμον, ξεκουράστηκαν οι βασικοί.

Ο Άρης πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα (0-3, 3-5), όμως δύο τρίποντα του Ντένμον, μαζί με βολές από Όγκαστ και Λεκαβίτσιους έφεραν μπροστά το τριφύλλι. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ, όμως ο Ντένμον συνέχισε να σκοράρει και μαζί με τον Αντετοκούνμπο και τον Καλάθη διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας για τους «πράσινου», που έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +9 με τρίποντο του Καλάθη.

Το τρίποντο του Παππά ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (32-20), με τους Καλάθη και Γκιστ να σκοράρουν επίσης για το 37-20. Το τριφύλλι στην συνέχεια έριξε την απόδοσή του κι επέτρεψε στους «κιτρινόμαυρους» να «τρέξουν» ένα μικρό σερί, μειώνοντας στους 11 για το ημίχρονο.

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στο παρκέ αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς και με τους Ντένμον, Παππά και Γκιστ να σκοράρουν έφτασαν γρήγορα στο 51-33. Ο Άρης δεν μπορούσε να αντιδράσει κι έτσι οι Αμερικανοί της ομάδας (Ντένμον, Γκιστ και Σίνγκλετον) έφεραν τους γηπεδούχους στο +21 (61-40), βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς. Όγκαστ και Μήτογλου «έγραψαν» το φινάλε της περιόδου, που βρήκε το τριφύλλι στο +27.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να κάνουν... συντήρησε εν'όψει Αρμάνι, και τον δείκτη του σκορ να σταματάει στο 84-63.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 41-30, 69-42, 84-63

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ντένμον 18 (3), Λεκαβίτσιους 2, Όγκαστ 8, Αντετοκούνμπο 9 (1), Σίνγκλετον 4, Παππάς 9 (1), Γκιστ 6, Βουγιούκας 6, Καλαϊτζάκης 1, Γκάμπριελ 3 (1), Καλάθης 7 (1), Μήτογλου 11 (1)