Νίκη στο Αιγίνιο και παραμονή στην κατηγορία

Τελικός παραμονής για τον Παναθηναϊκό που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Κέρδισε τη  Νίκη Αιγινίου με 3-1 σετ και έδωσε τέλος στον «εφιάλτη» που παραμόνευε.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 3-4 ,όμως η μπάλα χτύπησε τον υπολογιστή της γραμματείας και ο αγώνας διεκόπη! Αυτό δεν ανέκαμψε την απόδοση του τριφυλλιού που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (5-8). Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το μικρό προβάδισμα (6-10, 7-12, 10-16) πηγαίνοντας με 6 πόντους διαφορά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Νίκη έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια (17-18), αλλά ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα, απάντησε με σερί 2-7 και κατέκτησε σχετικά εύκολα (19-25) το πρώτο σετ παίρνοντας το αντίστοιχο ψυχολογικό αβαντάζ.

Αντιστρόφως ανάλογα ξεκίνησε το δεύτερο σετ, με την Νίκη να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων (4-0). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε (5-3, 8-5) αλλά συνέχισε να βρίσκεται πίσω στο σκορ (12-9, 16-12, 20-16) με αποτέλεσμα να χάσει το δέυτερο σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε όπως στο πρώτο. Πήρε μικρό προβάδισμα (1-3, 3-6) και πήγε προηγούμενος με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό (8-11, 12-14) για να πάει μπροστά με 12-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Το τριφύλλι συνέχισε να κυριαρχεί (14-19, 15-20, 16-23) για να κερδίσει το τρίτο σετ με 19-25 και να πάρει εκ νέου προβάδισμα στα σετ (1-2).

Το τέταρτο σετ ήταν το καθοριστικότερο του αγώνα. Το τριφύλλι ξεκίνησε πάλι δυναμικά (2-4, 4-6) πήγε ξανά προηγούμενο με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Πλέον η ψυχολογία ήταν με το μέρος του και το προβάδισμα σταθερό (7-11, 12-18, 13-19, 14-21). Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τέταρτο σετ με 17-25 και την νίκη με 1-3 σετ και την παραμονή του στην κατηγορία.

Τα σετ 19-25, 25-21, 19-25, 17-25