Αγωνιστικά... υπάρχει ακόμα!

Ο αρκετά βελτιωμένος Παναθηναϊκός έπαιξε καλό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα και κέρδισε με 1-0 τον Ατρόμητο, χάρη σε πέναλτι του Μουνιέ. Αποβλήθηκε ο Μυστακίδης, έπαιξε βασικός ο Λουτσιάνο.

Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, χάνοντας μάλιστα δύο πολύ καλές στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 4' ο Βλαχοδήμος έκανε μεγάλη επέμβαση σε πλάγιο τετ-α-τετ του Μπρούνο, ενώ στο 8' έπεσε στην γωνία του και απομάκρυνε το απ'ευθείας φάουλ του Ντιγκινί. Στην συνέχεια το τριφύλλι ανέβασε την απόδοσή του, επέβαλε τον ρυθμό του και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους «πράσινους» ήρθε στο 19', όταν η μπάλα κόντραρε από το σουτ του Λουτσιάνο και έφτασε στον Μουνιέ, που είδε τον Γιαννιώτη να αποκρούει την προβολή του. Στο 32' ο Δώνης σούταρε εκτός περιοχής άουτ, ενώ στο 39' ο Κάτσε έβγαλε υπέροχη σέντρα, αλλά ο Έλληνας επιθετικός έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει το ματς και έχασε νέα ευκαιρία στο 42', με τον Μουνιέ να αλλάζει υπέροχα παιχνίδι αλλά τον Λουντ να σουτάρει με το δεξί πάνω στον Γιαννιώτη. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήρθε στο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν από κόρνερ του Κάτσε η μπάλα έφτασε στον Μουνιέ που αιφνιδιάστηκε και έφυγε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο, απειλώντας με το «καλημέρα» στο 46', με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει το σουτ του Ντιγκινί. Στο 50' ο Γιαννούλης έκανε παράλληλο γύρισμα αλλά ο Μπρούνο δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 52' ο Έλληνας γκολκίπερ απέκρουσε και το σουτ του Ουάρντα.

Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του ευκαιρία, όταν ο Μάντσον κλώτσησε τον Κουρμπέλη μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να υποδεικνύει το πέναλτι και τον Μουνιέ να ευστοχεί από τα 11 βήματα. Λίγα λεπτά μετά ο Ουζουνίδης προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, με τον Μυστακίδη να παίρνει την θέση του Λουτσιάνο. Στο 72' μάλιστα ο Έλληνας στράικερ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του να καταλήγει κόρνερ, μετά από ωραία συνεργασία.

Στο 75' ο Μολίνς αντικατέστησε τον Κάτσε, ενώ 1 λεπτό μετά ο Δώνης με κακό κοντρόλ καθυστέρησε υποδειγματική αντεπίθεση του τριφυλλιού, με τον Μυστακίδη να σουτάρει τελικά στην αγκαλιά του Γιαννιώτη. Ο Ατρόμητος «απάντησε» στις ευκαιρίες στο 78', με τον Βλαχοδήμο να κάνει εκπληκτική απόκρουση σε κεφαλιά του Ντάουντα. Τρία λεπτά μετά το τριφύλλι έμεινε με 10 παίκτες, αφού ο Μυστακίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για θέατρο!

Ο Ουζουνίδης προχώρησε αμέσως στην τελευταία του αλλαγή, περνώντας τον Στάικο στην θέση του Μουνιέ για τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Στην τελική ευθεία του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με τους «πράσινους» να διατηρούν το υπέρ τους 1-0 και να παίρνουν τελικά την πολύ σημαντική νίκη!

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Οικονόμου, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Γιόχανσον, Τζανδάρης, Κάτσε (75' Μολίνς), Λουντ, Μουνιέ (84' Στάικος), Λουτσιάνο (64' Μυστακίδης), Δώνης