Άδοξος αποκλεισμός!

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 0-2 σετ, είχε συνεχόμενα ματς-μπολ, όμως κατάφερε να δεχτεί την ανατροπή από τον Ηρακλή κι έτσι αποκλείστηκε από τον τελικό του Κυπέλλου. Όλη η προσοχή στα πλέι-άουτ!

Παρ'ότι προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 1-3, ο Παναθηναϊκός είδε τον Ηρακλή να... ανεβάζει στροφές, να πηγαίνει μπροστά (8-6) στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ και να φτάνει στο 10-6. Ο Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ-άουτ και το τριφύλλι επέστρεψε σαφώς βελτιωμένο, κάνοντας το 10-11 με έναν εξαιρετικό Ζόνατας. Οι «πράσινοι» πήγαν μπροστά μέχρι το 21-24, με τον Ηρακλή να ισοφαρίζει και το σετ να ολοκληρώνεται τελικά στο 32-34, μετά από λάθος των -τυπικά- γηπεδούχων!

Εντελώς διαφορετικό ήταν το δεύτερο σετ, με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί από το ξεκίνημα. Ο Μπέλος έκανε το 3-8, με την διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ βρήκε το τριφύλλι μπροστά με 9-16, για να γίνει τελικά πολύ εύκολα το 0-2 με 17-25!

Στο τρίτο σετ μπήκε καλύτερα ο Ηρακλής, πηγαίνοντας με 8-4 και 16-13 στα δύο τεχνικά τάιμ-άουτ. Το τριφύλλι αντέδρασε, ιοοφάρισε σε 19-19 και το σετ έγινε... θρίλερ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε. Αυτό  βρήκε νικητή τον Ηρακλή με 36-34, έπειτα από μια αμφισβητούμενη διαιτητική απόφαση!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν «χέρι-χέρι» στο τέταρτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει με 7-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Η εικόνα στην συνέχεια άλλαξε δραματικά, με τον Ηρακλή να «τρέχει» ένα μεγάλο σερί και να φτάνει στο 16-11 και το 18-15. Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με 23-18, όμως με ένα εντυπωσιακό σερί το τριφύλλι ισοφάρισε με μπλοκ του Πανταλέων (23-23). Τελικά πάντως το σετ κατέληξε στους Θεσσαλονικείς, που έστειλαν το ματς στο τάι-μπρέικ.

Εκεί οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 8-5. ο Παναθηναϊκός έκανε την προσπάθεια να επιστρέψει όμως δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 σετ και μένοντας εκτός τελικού.

Τα σετ: 32-34, 17-25, 36-34, 32-30, 15-10