Στο... ρελαντί με σούπερ Όγκαστ!

Το τριφύλλι κέρδισε εύκολα (87-64) την Κύμη στο ΟΑΚΑ, με τον Ζακ Όγκαστ να πραγματοποιεί την καλύτερή του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα και να σταματάει στους 22 πόντους!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς, με τον Όγκαστ να πετυχαίνει 3 καλάθια και το σκορ να φτάνει γρήγορα στο 8-0. Η Κύμη δεν μπορούσε να επιστρέψει, αφού το τρίποντο του Ντένμον, το καλάθι του Αντετοκούνμπο και οι βολές των Σίνγκλετον και Ρίβερς διατήρησαν την διαφορά σε διψήφια νούμερα. Με βολές του Γκιστ στο φινάλε μάλιστα, το τριφύλλι «ξέφυγε» με 12 πόντους.

Με ένα εντυπωσιακό 13-2, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +21 με πόντους από Λεκαβίτσιους, Βουγιούκας, Γκάμπριελ, Όγκαστ και Ρίβερς, δείχνοντας πως «κλειδώνει» από πολύ νωρίς την νίκη. Η Κύμη όμως βελτιώθηκε, έπαιξε καλύτερη άμυνα και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 10 για το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν περισσότερο, όμως το γκολ-φάουλ του Βουγιούκα και το τρίποντο του Ρίβερς επανέφεραν την διαφορά στους 11. Με ένα μικρό σερί η Κύμη μείωσε σε 46-40 και στην συνέχεια σε 51-45, με τους «πράσινους» πάντως να φτάνουν ξανά στο +11 (58-47) με πρωταγωνιστές τους Λεκαβίτσιους και Όγκαστ και να κλείνουν την περίοδο τελικά στο +10.

Στην τελευταία περίοδο πέρασαν στο παρκέ οι Καλαϊτζάκης και Μήτογλου, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση, με τον Όγκαστ να συνεχίζει το... ρεσιτάλ του και την διαφορά να φτάνει κοντά στους 30 πόντους, με τους «πράσινους» να παίρνουν τελικά την εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-30, 60-50, 87-64

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ντένμον 5 (1), Όγκαστ 22, Καλάθης 9, Αντετοκούνμπο 6, Σίνγκλετον 2, Ρίβερς 7 (2), Γκιστ 4, Βουγιούκας 7, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 10, Γκάμπριελ 7 (1), Μήτογλου 7 (1)