ΠΑΟ... Βελιγράδι!

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση, πήρε πόντους από όλους τους παίκτες του, είχε τους Καλάθη και Σίνγκλετον να... σκοράρουν από παντού και με τους Τζέιμς και Παππά να προσφέρουν πολύτιμες βοήθειες, κέρδισε εύκολα με 91-71 τον Ερυθρό Αστέρα στο γεμάτο ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, βγάζοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και με την βοήθεια του κόσμου του «έπνιξε» τον Ερυθρό Αστέρα. Με γκολ-φάουλ του Καλάθη και καλάθι του Αντετοκούνμπο το σκορ έφτασε στο 5-0, ενώ το καλάθι των φιλοξενούμενων διαδέχτηκε ένα σερί 12-0 του τριφυλλιού. Τζέιμς (καλάθι και τρίποντο), Καλάθης (2/2 βολές) και Σίνγκλετον (καλάθι και τρίποντο) έφεραν το σκορ στο 17-2. Από εκείνο το σημείο οι Σέρβοι έβγαλαν... σημάδια ζωής και μείωσαν κάπως το σκορ, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους «πράσινους» στο +9, μετά από νέους πόντους Καλάθη, Παππά και Σίνγκλετον.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, βρήκαν λύσεις στην άμυνα και την επίθεση και κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς, παρ'ότι το τριφύλλι είχε φτάσει στο +14 (34-20) με Σίνγκλετον, Παππά, Ρίβερς, Γκάμπριελ και Γκιστ. Η διαφορά έπεσε μέχρι και τους 4, όμως το τρίποντο του Σίνγκλετον και το καλάθι του Λοτζέσκι έδωσαν ξανά «αέρα» 9 πόντων στο τριφύλλι. Αυτή ήταν και η διαφορά του ημιχρόνου, που διαμορφώθηκε από καλάθι του Βουγιούκα στο φινάλε.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν ανάλογο με αυτό του πρώτου, αφού το τριφύλλι μπήκε αποφασισμένο να «καθαρίσει» το ματς. Καλάθης και Πέιν έκαναν το 51-38, ενώ με άλλους 4 πόντους του Καλάθη και 2 του Αντετοκούνμπο η διαφορά έφτασε στους 17. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, όμως με 4 πόντους του Τζέιμς και 7 του Σίνγκλετον ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +21 (68-47). Την... σκυτάλη ανέλαβε στην συνέχεια ο Ρίβερς, με 6 προσωπικούς του πόντους, ενώ Καλάθης και Βουγιούκας έφεραν τους «πράσινους» στους 77 πόντους.

Ο Ρίβερς έκανε με τρίποντο το 80-59, με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει. Οι Σέρβοι μείωσαν σε 80-68, όμως 5 σερί πόντοι του Νίκου Παππάς έβαλαν... οριστικά τέλος στο ματς. Ο Παναθηναϊκός έφτασε μάλιστα με τρίποντο του Λοτζέσκι τους 90 πόντους, ενώ μια εύστοχη βολή του Αντετοκούνμπο διαμόρφωσε το τελικό 91-71.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 47-38, 77-56, 91-71

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 21 (4), Ρίβερς 11 (1), Τζέιμς 9 (1), Πέιν 2, Παππάς 9, Γκιστ 3, Βουγιούκας 3, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ 2, Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 17, Αντετοκούνμπο 5