ΠΑΟ θα πει μαχητική ψυχή!

Ο εντυπωσιακός Παναθηναϊκός κέρδισε με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ και ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον, στοχεύοντας φυσικά στην παραμονή στην μεγάλη κατηγορία. Επική ανατροπή σε σετ από 10-18!

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός μέχρι και το 18-18. Στην συνέχεια όμως ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» ένα σερί 0-4, πήρε σημαντικό προβάδισμα με 18-23 και τελικά έκανε το 0-1 (20-25).

Στα χέρια των φιλοξενούμενων φαινόταν πως θα καταλήξει και το δεύτερο σετ, αφού ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 9-16 και 10-18. Ο Παναθηναϊκός όμως έκανε μια επική ανατροπή. Αρχικα  ο προπονητής του τριφυλλιού πέρασε στον αγώνα τον Ανδρεόπουλο, στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός  μείωσε σε 18-22 και 21-23 και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-23, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν ξανά με σχετική άνεση στο τρίτο σετ (10-18), το τριφύλλι αντέδρασε εκ νέου (14-19), αλλά ο «δικέφαλος» κράτησε το προβάδισμα και επικράτησε με 17-25, παίρνοντας και προβάδισμα στα σετ (1-2).

Ο Παναθηναϊκός με την πλάτη στον τοίχο, έβγαλε μαχητική ψυχή στο 4ο σετ, βρέθηκε πίσω με 7-9, ισοφάρισε (12-12) και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 21-17 που το διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ (25-20).

Το τριφύλλι έστειλε το ματς στο τάι-μπρέικ. Εκεί οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν ανώτεροι και με την δύναμη της έδρας επικράτησαν με 15-11 και πήραν δικαιότατα μια τεράστια νίκη!

Τα σετ: 20-25, 25-23, 17-25, 25-20, 15-11