Με.. σβηστές τις μηχανές

Με... σβηστές τις μηχανές (66-96) ο Παναθηναϊκός έκανε πρόβα τζενεράλε στα Τρίκαλα, εν'όψει Βαλένθια. Μεγάλο ματς από Αντετοκούνμπο (25π) και Μήτογλου (20π)!

Με τον Παναθηναϊκό να χρησιμοποιεί και τους 11 διαθέσιμους παίχτες, αλλά να μην βρίσκει τον ρυθμό που θέλει, το τριφύλλι προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 15-20. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αποκτήσει την διαφορά που θα ήθελε ούτε στη δεύτερη περίοδο. Ήταν σχετικά εύστοχος στα σουτ 3 πόντων (6/15), αλλά μέτριος στα σουτ 2 πόντων (10/17). Τα 7 λάθη στο πρώτο
ημίχρονο, παρά τις 16 ασίστ, με τα -τελευταία στη βαθμολογία- Τρίκαλα φανέρωσαν τη νευρικότητα του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν η διαφορά του ημιχρόνου να είναι μόλις 8 πόντοι (33-41).

Οι «πράσινοι» ωστόσο έσφιξαν την άμυνά τους στην τρίτη περίοδο και μέσω αυτής βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Η διαφορά έφτασε τους 19 για πρώτη φορά (47-66) στην τρίτη περίοδο, οι ασίστ τις 21 και η τρίτη περίοδος έληξε με το τριφύλλι να προηγείται με 49-66. Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα από τη στιγμή που το τριφύλλι παρουσιάστηκε και πάλι συγκεντρωμένο. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 32 (64-96), ο Θανάσης (25π) και Μήτογλου (20π) «πυροβολούσαν» από παντού, ο Λεκαβίτσιους (6 ασίστ) και ο Παππάς (5 ασίστ) μοίραζαν, ο Βουγιούκας κατέβασε τα ριμπάουντ (7), ο Όγκαστ μοίραζε τάπες (3) και ο αγώνας έληξε με το εμφατικό 66-96.

Κορυφαίοι για το τριφύλλι οι Αντετοκούμπο και Μήτογλου.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-41, 49-66, 66-96

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Παππάς 10 (2), Λεκαβίτσιους 9 (2), Όγκαστ 4, Αντετοκούνμπο 25 (2), Σίνγκλετον 9 (2), Γκιστ, Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 5 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Καλάθης 7, Μήτογλου 20 (1)