ΜΑΓΚΑΣ Παναθηναϊκός, τους «έσβησε» με 10!

Ο ΜΑΓΚΑΣ Παναθηναϊκός του Μαρίνου Ουζουνίδη, έβγαλε ΠΑΘΟΣ και ΨΥΧΗ και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μουνιέ πήρε τον βαθμό, παρά τα «όργια» του Ευαγγέλου που έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι στον Ολυμπιακό και απέβαλε τον Οικονόμου, και τους... έκοψε οριστικά τα όνειρα για πρωτάθλημα!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο ματς, προσπαθώντας να το οδηγήσει... εκεί που ήθελε. Ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά δεν υπήρχαν, με τον Ολυμπιακό να επισκέπτεται τα «πράσινα» καρέ με ένα φάουλ του Ταχτσίδη που έδιωξε με γροθιές ο Βλαχοδήμος και τον Παναθηναϊκό να απειλεί με ένα συρτό, εύκολο σουτ του Δώνη. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, όμως το τριφύλλι είχε κλείσει πολύ καλά τους διαδρόμους προς την περιοχή του.

Στο 24' οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να φτάσουν στο 0-1, όμως ο Χατζισαφί πρόλαβε να απομακρύνει την μπάλα από το γύρισμα του Άλτμαν, προτού ο Κουλιμπαλί σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ο δεξιός μπακ από το Μάλι απείλησε στο επόμενο λεπτό με συρτό σουτ που πέρασε άουτ, στην τελευταία καλή στιγμή του τριφυλλιού στο πρώτο ημίχρονο.

Η μοναδική καλή ευκαιρία του Ολυμπιακού ήρθε στην εκπνοή του πρώτου μέρους, όταν ο Μιραλάς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά σούταρε πολύ άουτ. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0 και τα πάντα... ανοιχτά για το δεύτερο μέρος.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 49', όμως ο Βλαχοδήμος είπε «όχι» στο τετ-α-τετ του Κέβιν Μιραλάς. Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Ένγκελς πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να βρίσκει στο πάνω μέρος του δοκαριού και να περνάει άουτ. Το τριφύλλι προσπάθησε να «απαντήσει», με τους Άλτμαν και Λουντ να σουτάρουν αρκετά άουτ στο 51' και το 56' αντίστοιχα.

Η φάση που έκρινε τον αγώνα ήρθε με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ο Οικονόμου τράβηξε εκτός περιοχής από την φανέλα τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος έπεσε... με χρονοκαθυστέρηση μέσα στην περιοχή, με τον Ευαγγέλου να υποδεικνύει πέναλτι και κόκκινη! Ο Φορτούνης ευστόχησε στην εκτέλεση, δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Ο Ουζουνίδης πέρασε άμεσα στο παιχνίδι τον Μουνιέ, αντί του Κάτσε, και τον Αυλωνίτη στην θέση του Χρήστου Δώνη, για να καλύψει το κενό  στα στόπερ. Στο 70' ο Λουντ δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πήγε αρκετά άουτ. Η μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού ήρθε στο 79', όταν μετά από γύρισμα από τα δεξιά ο Λουντ πλάσαρε πάνω στα πόδια του Μουνιέ, που άθελά του κόβει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.

Αμέσως μετά από αυτή την φάση πέρασε στο ματς ο Χατζηγιοβάνης, αντί του Κουλιμπαλί, με τον νεαρό να χάνει μάλιστα αμέσως μεγάλη ευκαιρία. Ο Ινσούα έκανε την σέντρα, όμως η μπάλα κόντραρε και ήρθε σε άλλη σημείο από αυτό που περίμενε ο «οπλισμένος» Χατζηγιοβάνης, με αποτέλεσμα να βρει την μπάλα με το μπούτι και να την στείλει πάνω στον Προτό. Ένα λεπτό μετά έχασε τεράστια ευκαιρία και ο Ολυμπιακός, με τον Τζούρτζεβιτς να πλασάρει άουτ απέναντι από τον Βλαχοδήμο.

Οι γηπεδούχοι έχασαν νέα μεγαλη ευκαιρία στο 84', με τον Τζούρτζεβιτς να θέλει να... δώσει το γκολ στον Μιραλάς αλλά τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού να απομακρύνουν έγκαιρα σε πλάγιο. Η ισοφάριση ήρθε τελικά στο 87', με τον Ευαγγέλου να υποδεικνύει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ένγκελς στον Ινσούα και τον Μουνιέ να εκτελεί εύστοχα για το 1-1!

Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή, χωρίς να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία. Έτσι, ο Παναθηναϊκός των 10 παικτών πήρε την ισοπαλία και έναν πολύτιμο πόντο στην «μάχη» για την πεντάδα!

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ινσούα, Οικονόμου, Κουρμπέλης, Γιόχανσον, Τζανδάρης, Κάτσε (65' Μουνιέ), Κουλιμπαλί (80' Χατζηγιοβάνης), Λουντ, Άλτμαν, Δώνης (65' Αυλωνίτης)